Aktualna liczba miejsc wyróżnionych Znaczkiem Turystycznym w Polsce: 1297
Na dzień dzisiejszy w Polsce 1297!

No. 1134 Schron Przeciwatomowy w Kaliszu

GPS: 51.756363 18.070165

Inne

Obrázek č. 1, Znaczki Turystyczne, No. 1134 Schron Przeciwatomowy w Kaliszu

Schron przeciwatomowy w Kaliszu powstał prawdopodobnie pod koniec lat 50. XX wieku. W 1962 r. na pewno już istniał. Nie zachowały się żadne dokumenty dotyczące budowy, a przynajmniej nic na ten temat nie wiadomo. Wiadomo natomiast, że miejsce to w razie ataku atomowego miało być schronieniem dla najważniejszych oficjeli w Kaliszu. Schron miał być centrum dowodzenia i z niego miały być koordynowane działa dotyczące Kalisza i całego byłego województwa kaliskiego. Schron wyposażono w pomieszczenia operacyjne i urządzenia gwarantujące niezależne funkcjonowanie obiektu jak system filtrowo-wentylacyjny, agregaty prądotwórcze, centrala łączności, system kanalizacyjny, niezależne ujęcie wody pitnej czy system centralnego ogrzewania. Powierzchnia schronu to ok. 500 m kw. Swego czasu był to jeden z pilniej strzeżonych obiektów w mieście, mimo że o obecności podziemnej budowli nie świadczyło więcej niż obecność wjazdu oraz dwa szyby wentylacyjne wystające ponad trawnik. Mimo upływu lat schron wraz z wyposażeniem zachował się w doskonałym stanie.


Miejsca sprzedaży:
> Informacja Turystyczna w Ratuszu, Główny Rynek 20, Kalisz
> Schron przeciwatomowy, ul. Graniczna 20, Kalisz


04.05.2024 - dostępny bez problemów
29.04.2024 - dostępny bez problemów
12.08.2023 - dostępny bez problemów
12.02.2023 - dostępny bez problemów
31.07.2022 - dostępny bez problemów

Dodać komentarz*) pola obowiązkowe

Dominik Wiśniewski
Dominik Wiśniewski
ZT 1134
Bardzo ciekawe, nieoczywiste miejsce, do którego, jak przystało na dawny obiekt użyteczności wojskowej, nie jest tak łatwo trafić. Ale naprawdę warto. Schron jest udostępniony do zwiedzania od pon do pt w godzinach 8-14, ale telefonicznie można się umówić z Panem opiekunem w innym terminie (koszt usługi przewodnickiej 50 zł+ bilet). Znaczki oczywiście są dostępne.
 
Andrzej Wacławek
Andrzej Wacławek
No. 1134
Nie często mi się zdarza by trafić do punk znaczkowego w dni, którym ten Znaczek Turystyczny tam zaistniał. Trafiłem w niesamowite miejsce, do którego niewątpliwie bym nie trafił gdyby nie Znaczek Turystyczny. A „wciągająca „ opowieść przewodnika sprawiała, że można było się poczuć tak jak by się było w tym miejscu, kiedy one dla ogółu mieszkańców było super tajne. Polecam to miejsce to trzeba koniecznie zobaczyć