Aktualna liczba miejsc wyróżnionych Znaczkiem Turystycznym w Polsce: 1271
Na dzień dzisiejszy w Polsce 1271!

No. 612 Śląskie Centrum Wolności i Solidarności w Katowicach

GPS: 50.244239 18.990169

Muzea, parki

Obrázek č. 1, Znaczki Turystyczne, No. 612 Śląskie Centrum Wolności i Solidarności w Katowicach

Muzeum Izba Pamięci Kopalni Wujek działa w ramach Śląskiego Centrum Wolności i Solidarności. Po muzeum oprowadzają górnicy, którzy brali udział w historycznym strajku na Kopalni Wujek w grudniu 1981 r.: Antoni Gierlotka, Krzysztof Pluszczyk, Stanisław Płatek. Jeden z najważniejszych elementów ekspozycji, to specjalnie wykonana makieta o wymiarach 420 cm na 230 cm, przedstawiająca w skali 1:100 teren objęty działaniem milicji i wojska w grudniu 1981 roku. Ponadto w można tutaj zobaczyć górniczy hełm jednego z zastrzelonych górników - Janka Stawisińskiego, łuski i pocisk, znalezione w miejscu, gdzie strzelano 16 grudnia 1981r.; pojemniki po gazie łzawiącym. Na miejscu prezentowane są również filmy dokumentalne o pacyfikacji Kopalni Wujek i stanie wojennym.


Miejsca sprzedaży:
> Śląskie Centrum Wolności i Solidarności, ul. Wincentego Pola 38, Katowice

Fotogaleria:
 

Obrázek č. 1, Znaczki Turystyczne, No. 612 Śląskie Centrum Wolności i Solidarności w Katowicach
Obrázek č. 2, Znaczki Turystyczne, No. 612 Śląskie Centrum Wolności i Solidarności w Katowicach
Obrázek č. 3, Znaczki Turystyczne, No. 612 Śląskie Centrum Wolności i Solidarności w Katowicach
Obrázek č. 4, Znaczki Turystyczne, No. 612 Śląskie Centrum Wolności i Solidarności w Katowicach
Obrázek č. 5, Znaczki Turystyczne, No. 612 Śląskie Centrum Wolności i Solidarności w Katowicach

23.03.2024 - dostępny z małymi problemami
27.02.2024 - dostępny bez problemów
19.07.2023 - dostępny bez problemów
28.01.2023 - dostępny bez problemów
25.11.2022 - dostępny bez problemów

Dodać komentarz*) pola obowiązkowe

Wiktor Gacek
Wiktor Gacek
Znaczki powoli się kończą
Sam pomnik i zewnątrz kopalni wujek to dość refleksyjne i ciche miejsce.
Co do znaczka to powoli kończy się nakład, Pan zabierać musiał już z wystawy.
 
Szymon Ozimek
Szymon Ozimek
612
Znaczek dostępny bez problemów jeśli chodzi o znaczek to najlepszy zdobyty mój znaczek, bardzo milo spędzony czas z rodzinka polecam odwiedzenie tego miejsca
 
Zbigniew Lubos
Tee-ah-maat
dwa znaczki :)
Zaczne od tego, że muzeum wybitne! Po prostu poukładane, nowoczesne i przyjemne nawet do samodzielnego zwiedzania. POLECAM KAŻDEMU!
Przy okazji zwiedzania nabyliśmy tez stara wersję znaczka... :)
 
Janusz Dryżałowski
Janusz Dryżałowski
612
Nowa wersja dostępna za 8zł. Bardzo kompetentna i miła obsługa :)
 
Jarosław Ochmann
Jarosław Ochmann
No. 612
Dziękuję za miłą obsługę,znaczek dostępny wraz z innymi pamiątkami.Miejsce trzeba zobaczyć.Pozdrawiam
 
Marcel Kulig
Marcel Kulig
Zt
Pozdrawiamy Pana z recepcji, mamy nadzieję że też kiedyś dojdziemy do takiej kolekcji jak pańska ;)
 
Marta i Michał
Marta i Michał
No.612
Ekspozycja niewielka, ale to treść jest najważniejsza. Tragiczna historia opowiedziana ustami uczestnika tych wydarzeń nabiera niesamowitej mocy. Chylimy czoła przed Panem, który nam tę historię opowiedział. Każdy prędzej czy później powinien poświęcić czas temu miejscu, żeby ujrzeć pełen obraz tego co się wydarzyło. Znaczek oczywiście dostępny w cenie 7 zł.
 
Edward Kaczmarczyk
Gosia,Edek,Klaudia Kędzierzyn-Koźle
No. 612 Muzeum Izba Pamięci Kopalni Wujek w Katowicach
Miejsce jakże ważne i smutne. Trzeba koniecznie być i przenieść się w tamte czasy w których ....JAKAŚ TAM KULTURA BYŁA DOCHOWANA. Szkoda gadać.
 
Małgorzata Pałka
Małgorzata
Kopalnia Wujek
Miejsce jedno z tych, które każdy Polak powinien zobaczyć. Kawałek bardzo ciekawie opowiedzianej przez naocznego świadka historii. Wzruszający film zawierający wywiady z uczestnikami strajku i członkami rodzin ofiar grudnia '81.
 
Kuba, Patrycja i Wojtek Panek
J&P&W
611 & 612
Miejsce warte odwiedzenia.
Pan który nas oprowadzał brał udział w strajku, więc tym bardziej warto się tam wybrać i poznać historię osoby biorącej czynny udział w strajku.

znaczki dostępne i wyeksponowane

dodatkowo otrzymaliśmy materiały edukacyjne
 
Robert Romanowski
ROBAS
kopalnia wujek
znaczek dostępny bez problemu za 7 zł. miejsce przenoszące nas w tragiczną przeszłość. obsługa bardzo miła i profesjonalna
 
Notelekseltis
612/611
Muzeum niewielkie, jednak tresc zdecydowanie nad rozmiarem przewaza. Na poczatku wyswietlany jest film z relacjami uczestnikow wydarzen z grudnia 81'. Pozniej oprowadza i opowiada (przynajmniej w moim przypadku tak bylo) pan, ktory historie ta zna z wlasnego doswiadczenia, co wg. mnie jest najlepszym walorem. Muzeum jest darmowe, znaczek 7zl. Jedynie nie moglem na stronie scwis znalezc godzin otwarcia, ale google dobre godziny podpowiadaja
 
Zdzisław Bednarski
dzidek
Kopalnia Wujek
Miejsce niezwykłe ze względu na swą historię.
A tak poza tym,to marzy mi się,aby zwiedzający wszędzie tak byli traktowani.Panowie,którzy zwykle oprowadzają zwiedzających,byli zaproszeni na rozpoczęcie roku szkolnego do szkoły patronackiej kopalni.Mimo to Pani obecna na miejscu,bardzo starała się ich zastąpić.Nawiasem mówiąc doskonale jej się to udało.
Tak duże zaangażowanie,mimo że muzeum w ogóle nie zarabia na zwiedzających.
Znaczki tradycyjnie po 7 zł.
 
Grzegorz Woźniak
Grzegorz Woźniak
Muzeum
Bardzo ciekawe miejsce. Makieta kopalni przedstawiająca pacyfikację, trochę eksponatów z czasów stanu wojennego i nie tylko. Na mnie największe wrażenie zrobiła sala przedstawiająca postacie poległych górników jako zwykłych ludzi - zdjęcia rodzinne itp.
Oba znaczki dostępne po 7 zł.
 
Andrzej Szewczyk
Andrzej z TG
Wujek
Bardzo profesjonalnie zorganizowana Izba Pamięci. Nieduża lecz pełna treści. Wspaniała makieta przedstawiająca atak oddziałów ZOMO i wojska na protestujących górników 16.12.1981r. Można wysłuchać i zobaczyć fragmenty przemówienia Jaruzelskiego informujące o wprowadzeniu stanu wojennego. Jest wyświetlany film przedstawiający wspomnienia osób uczestniczących w tamtej tragedii i rodzin górników którzy zginęli i wiele innych mniejszych i większych pamiątek i świadectw z tamtego okresu. Przede wszystkim jednak jest żywy człowiek - świadek naoczny. Po muzeum oprowadza opowiada i wyjaśnia były górnik kopalni Wujek. Ktoś kto uczestniczył w tamtym strajku, kto widział to na własne oczy i uczestniczył we wszystkim co nastąpiło później. Również w "wymierzaniu sprawiedliwości". To jedno z niezwykle ważnych miejsc pamięci. Świadek przypominający kto jakie miał i ma zasługi. Kto był katem a kto ofiarą. I bohaterem. To trzeba cały czas przypominać aby historia się nie zatarła. Aby nie została sfałszowana i przeinaczona. Niezwykle ważne miejsce. Dzięki Znaczkowi wiele osób ma szansę tu trafić. Bardzo mnie to cieszy!
 
BEATA ZADZIMSKA
Samanta
ZT
Ciekawe Muzeum, zwłaszcza dla tych, którzy byli zbyt młodzi, żeby pamiętać. Spory kawałek naszej historii. Znaczki do kupienia w cenie 7 zł. Można również przybić pieczątkę.
 
Krzysztof Ulka
krist58
Kopalnia Wujek
Dla tych, co nie pamiętają stanu wojennego i tragedii całej braci górniczej. Muzeum i dwa znaczki 611 oraz 612.