Aktualna liczba miejsc wyróżnionych Znaczkiem Turystycznym w Polsce: 1304
Na dzień dzisiejszy w Polsce 1304!

No. 492 Synagoga w Orli

GPS: 52.704236 23.334136

Miejsca kultu

Obrázek č. 1, Znaczki Turystyczne, No. 492 Synagoga w Orli

Synagoga w Orli jest typowym przykładem bóżnicy małomiasteczkowej z drugiej ćwierci XVII wieku, charakterystycznym dla wschodnich obszarów Rzeczypospolitej. Można mówić o co najmniej kilku fazach rozbudowy obiektu. Najstarsza część budowli miała układ zbliżony do kwadratu z centralnie usytuowaną bimą pomiędzy symetrycznie rozmieszczonymi słupami. Do niej dobudowano od strony zachodniej dwukondygnacyjne pomieszczenia: przedsionka (na parterze) i sali żeńskiej (na emporze). W drugiej połowie XVIII w. powstały drewniane babińce boczne. Przełom wieku XVIII i XIX to generalna przebudowa synagogi. Zbudowano wówczas murowane babińce i dostawiono klasycystyczną fasadę kryjącą dwa biegi schodów na emporę. Taki wygląd utrzymał się do II wojny światowej. W 1938 r. spłonął dach synagogi i częściowo jej wnętrze, w wyniku pożaru jaki ogarnął całe miasto. W czasie wojny i po niej znajdował się tutaj magazyn. W latach 1986–1988 pokryto budynek nowym dachem, wymieniono stolarkę okienną, założono rynny i odbudowano dwa boczne babińce, rozebrane w latach 50. Obecnie w synagodze odbywają się wystawy czasowe i okolicznościowe koncerty.


Miejsca sprzedaży:
> Gminny Ośrodek Kultury w Orli, Spółdzielcza 1, czynny wtorek - sobota 13.00-21.00 (VI - VIII), 12.00 - 20.00 (IX-V), w innych godzinach znaczek dostępny po uzgodnieniu telefonicznym (nr telefonu w widocznym miejscu na budynku GOK)

Fotogaleria:
 

Obrázek č. 1, Znaczki Turystyczne, No. 492 Synagoga w Orli
Obrázek č. 2, Znaczki Turystyczne, No. 492 Synagoga w Orli
Obrázek č. 3, Znaczki Turystyczne, No. 492 Synagoga w Orli
Obrázek č. 4, Znaczki Turystyczne, No. 492 Synagoga w Orli
Obrázek č. 5, Znaczki Turystyczne, No. 492 Synagoga w Orli

28.08.2023 - dostępny bez problemów
24.03.2023 - dostępny bez problemów
22.10.2022 - dostępny bez problemów
26.08.2022 - dostępny bez problemów
22.07.2022 - dostępny bez problemów

Dodać komentarz*) pola obowiązkowe

MW
dostępność znaczków
Jak dla mnie punkt zorganizowany wzorowo na tle innych ośrodków kultury, w których jest dostępny znaczek. Akurat wziąłem ostatni znaczek z synagogą, wedle zapewnień następna partia została zamówiona. Pozostałe znaczki jeszcze są. Na stanie także dwie bardzo ładne pieczątki....
 
Paulina
Zła Lokalizacja
No. 492 Synagoga w Orli jest źle oznaczona ciężko trafić
 
Admin ZT
Admin ZT
Re: Zła Lokalizacja
Dziękujemy za podpowiedź. Namiary GPS zostały zmienione.
 
Krzysztof Ulka
krist58
No. 492 Synagoga w Orli
Niestety niedziela, wiadomo zamknięte. Na drzwiach Gminnego Ośrodka Kultury w Orli widnieje logo Z.T., więc chyba w inne dni znaczki dostępne.Synagoga dosłownie 100 m za ośrodkiem , niestety można podziwiać jedynie zewnątrz.
 
Robert Salwowski
Bobik
Synagoga
Piękny zabytek. Warto zobaczyć
 
Iwona
Sunagoga
Tak jak pan Grzegorz nigdy bym tu nie trafiła gdyby nie zt, a wnętrze synagogi robi niesamowite wrażenie. Polecam
 
BEATA ZADZIMSKA
Samanta
ZT
Wprawdzie 2 mają Ośrodek Kultury był zamknięty, ale po zadzwonieniu na telefon kontaktowy, bardzo miła Pani przyjechała się do Ośrodka i znaczki udało się kupić. Cena 7zł.
 
Krzykos
Krzykos
ZT 492
Potwierdzam wpis Grzegorza, w czasach swojej świetności synagoga musiała robić jeszcze większe wrażenie.
Oba znaczki w cenie standardowej - 7 zł.
 
Grzegorz
Synagoga
Wspaniały zabytek, zwłaszcza wnętrze,  które mimo dość złego stanu robi duże wrażenie. Dziwne, że jest raczej nieznana i gdyby nie znaczek pewnie do Orli bym nie trafił.