Aktualna liczba miejsc wyróżnionych Znaczkiem Turystycznym w Polsce: 1273
Na dzień dzisiejszy w Polsce 1273!

No. 646 Szyb "Witold" w Boguszowie-Gorcach

GPS: 50.763794 16.165299

Inne

Obrázek č. 1, Znaczki Turystyczne, No. 646 Szyb "Witold" w Boguszowie-Gorcach

Szyb kopalniany „Witold” w Boguszowie – Gorcach jest obiektem na stałe wpisanym w krajobraz miasta. Jego historia sięga roku 1769. Z tego właśnie okresu pochodzi pierwsza wzmianka o istniejącej w Gorcach kopalni. Szyb noszący wówczas nazwę „Gustaw” został wybudowany dopiero w 1791 roku i w czasach świetności kopalni służył jako element transportujący górników i materiały służące do obudowy kopalni.  W czasie II wojny światowej kopalnię w Gorcach przyłączono do zakładów wydobywczych Victoria i  w tym samym okresie nastąpił jej intensywny rozwój. Po wojnie szyb Gustaw został przemianowany na Witold. W 1993 roku szyb wraz z kopalnią został zlikwidowany, a na jego ponowne otwarcie trzeba było czekać do roku 2014. To właśnie wtedy miasto przeprowadziło adaptację budynku nadszybia z wieżą przekształcając pokopalniane obiekty w Centrum Kulturalno – Kongresowe „Witold”. W ich wnętrzu mieści się m.in. Izba Pamięci Górnictwa i Kopalnictwa prezentująca  eksponaty oraz pamiątki przekazane przez byłych pracowników kopalni. Na ekspozycji zobaczyć można m.in. górnicze lampy z różnych okresów, metanomierze, maski przeciwpyłowe, mundury górnicze, stare zdjęcia i dokumenty oraz wiele innych ciekawych eksponatów. Trzydziestometrowa wieża szybu „Witold”, na szczyt której prowadzi 117 wąskich stopni, jest dziś doskonałym punktem widokowym na okolicę i jedną z atrakcji turystycznych regionu. 


Miejsca sprzedaży:
> Recepcja Hotelu Piotr, ul. Kościuszki 4, Boguszów - Gorce (web)

Fotogaleria:
 

Obrázek č. 1, Znaczki Turystyczne, No. 646 Szyb "Witold" w Boguszowie-Gorcach
Obrázek č. 2, Znaczki Turystyczne, No. 646 Szyb "Witold" w Boguszowie-Gorcach
Obrázek č. 3, Znaczki Turystyczne, No. 646 Szyb "Witold" w Boguszowie-Gorcach
Obrázek č. 4, Znaczki Turystyczne, No. 646 Szyb "Witold" w Boguszowie-Gorcach
Obrázek č. 5, Znaczki Turystyczne, No. 646 Szyb "Witold" w Boguszowie-Gorcach
Obrázek č. 6, Znaczki Turystyczne, No. 646 Szyb "Witold" w Boguszowie-Gorcach
Obrázek č. 7, Znaczki Turystyczne, No. 646 Szyb "Witold" w Boguszowie-Gorcach
Obrázek č. 8, Znaczki Turystyczne, No. 646 Szyb "Witold" w Boguszowie-Gorcach
Obrázek č. 9, Znaczki Turystyczne, No. 646 Szyb "Witold" w Boguszowie-Gorcach
Obrázek č. 10, Znaczki Turystyczne, No. 646 Szyb "Witold" w Boguszowie-Gorcach
Obrázek č. 11, Znaczki Turystyczne, No. 646 Szyb "Witold" w Boguszowie-Gorcach
Obrázek č. 12, Znaczki Turystyczne, No. 646 Szyb "Witold" w Boguszowie-Gorcach
Obrázek č. 13, Znaczki Turystyczne, No. 646 Szyb "Witold" w Boguszowie-Gorcach
Obrázek č. 14, Znaczki Turystyczne, No. 646 Szyb "Witold" w Boguszowie-Gorcach

03.01.2024 - dostępny bez problemów
08.08.2023 - znaczek niedostępny
03.07.2023 - dostępny bez problemów
06.05.2023 - dostępny bez problemów
09.10.2022 - znaczek niedostępny





Dodać komentarz



*) pola obowiązkowe

Jaroslav Liszkowsky- Przewodnik Sudecki
Jaroslav Liszkowsky- Przewodnik Sudecki
Obsługa turystyczna
Obsługa w hotelu przyjemna na przeciw należąca do hotelu gospoda ładny wystrój dobre jedzenie miła obsługa i jak na polskie standardy umiarkowane ceny
 
MMMT.family ze Szczecina
MMMT.family ze Szczecina
ZT
Szyb to centrum kulturalno-kongresowe, nieczynne w popołudniową sobotę , jednak dobra restauracja obok,
Znaczek dostępny w hotelu za 8zł
 
Mateusz Ryczkowski
MatZG91
Szyb
ZT kupiony bez problemu. Niestety Szyb Witold to nie szyb - ten został zasypany i już nigdy nie będzie można zjechać pod ziemię. Obiekt to teraz biblioteka, wystawa pamiątek górniczych i wieża - tę polecam. Obok całkiem niezła restauracja.

Po rozbudowie Izby Pamięci, a najlepiej zmianie jej w pełnoprawne muzeum miasta, będzie tu o wiele ciekawiej. Uwaga: w dobie pandemii czynne do 16, nie 18.
 
Edward Kaczmarczyk
Gosia,Edek,Klaudia Kędzierzyn-Koźle
No. 646 Szyb Witold w Boguszowie – Gorcach
Polecamy wejście na wieżę szybu oraz super szarlotkę z lodami w Magdalence obok Hotelu Piotr.
 
Grzegorz Woźniak
Grzegorz Woźniak
Szyb
Ciekawa wystawa dotycząca historii miejscowych kopalni. Niestety na wejście na wieżę się nie załapałem. Nieczynna że względów bezpieczeństwa- zasypana śniegiem i oblodzona. ZT w recepcji hotelu widoczne w gablotce przy wejściu.
 
Andrzej Dworzyński
Andrzej D.
Szyb w Boguszowie
Odkąd zainstalowałem aplikcję znaczków co chwilę znajduję coś ciekawego. Bez mapy, bez szukania, wystarczy włączyć i jest. I tak było z szybem, obok którego niedawno jechałem. Nawet nie zwróciłem uwagi, a tu w nawigacji coś błysnęło i okazało się, że jest nieopodal znaczek. I nie było zmiłuj, trzeba było stanąć wszystko obejrzeć i dopiero udać się do kolejnych miejsc.
 
BEATA ZADZIMSKA
Samanta
ZT
Kolejne miejsce, do którego pewnie nigdy bym nie trafiła, gdyby nie znaczek. Warto było przyjechać. Natomiast miejsce, w którym są sprzedawane znaczki jest wybrane idealnie. Przemiła Pani Magda z recepcji pewnie niedługo dołączy do naszego grona znaczkomaniaków. Od wydania znaczków skrzętnie zapisuje wszystkich, którzy je kupili w specjalnym zeszycie. Jest zafascynowa ideą znaczkową. Było bardzo miło, więc jeszcze raz dziękuję i pozdrawiam.
 
Krzykos
Krzykos
ZT 646
Stojaki ze znaczkami widoczne w recepcji hotelu, cena standardowa.
Centrum Kulturalno-Kongresowe „Witold” to dobry przykład na zagospodarowanie tego, co pozostało po kopalni. Interesująca ekspozycja i bezpłatny wstęp na wieżę szybu - polecam odwiedzić to miejsce.
 
Małgorzata Pałka
Małgorzata
Szyb
Wdrapałam się na trzydziestometrową wieżę. Wspaniały widok na okolicę z góry: widać Mniszek, Chełmiec i Dzikowiec. Ciekawa ekspozycja w Izbie Pamięci Górnictwa i Kopalnictwa. Moją uwagę zwróciły zdjęcia z początku lat 50., na których przedstawieni byli uczniowie Niemieckiej Szkoły Górniczej z Gorców. Wysłuchałam ciekawostek opowiedzianych przez panią przewodnik. Dowiedziałam się min. co to jest biesiada combrowa odbywająca się corocznie w tłusty czwartek.
 
Hubert A.
Hubert
ZT 646
Miasteczko odwiedziliśmy w niedzielne przedpołudnie, ale szczerze mówiąc nie mieliśmy ochoty w tym skwarze wspinać się na szczyt wieży. Za to zrobiliśmy kilka fotek z dołu i przespacerowaliśmy się w pobliżu. Na pewno tu jeszcze wrócimy, bo będąc przejazdem ciężko zobaczyć wszystko, a okolica obfituje w kilka niezdobytych dotąd miejsc. Cieszy fakt, że miejsca tego typu, dzięki lokalnym mieszkańcom, przeżywają swój ponowny renesans. Gdyby nie ZT pewnie nigdy bym się nie dowiedział o kopalni i związanej z nią historią.
 
Roman Binder
borsuk
Szyb Witold
Wieża udostępniana do zwiedzania bezpłatnie również w soboty i niedziele. Z góry można podziwiać okolice dzielnicy Gorce.