Aktualna liczba miejsc wyróżnionych Znaczkiem Turystycznym w Polsce: 1293
Na dzień dzisiejszy w Polsce 1293!

No. 1224 Torpedownia – Gdynia-Babie Doły

GPS: 54.587671 18.545321

Inne

Obrázek č. 1, Znaczki Turystyczne, No. 1224 Torpedownia – Gdynia-Babie Doły

Torpedownia to jedna z najdziwniejszych budowli w Polsce. Wznosi się w odległości około trzystu metrów od brzegu w Gdyni Babich Dołach. Jest to obiekt z czasów II wojny światowej, wybudowany przez Niemców jako ośrodek Badań Broni Podwodnych Kriegsmarine. Służył do testów torped odpalanych w kierunku Juraty i Jastarni. Składał się z dwóch obiektów położonych na wodzie: Torpedowaffenplatz Gotenhafen-Hexegrund (Babie Doły), który pracował na potrzeby Luftwaffe, doskonaląc torpedy lotnicze oraz Torpedo Versuchs Anstalt-Oxhöft (Oksywie), który zajmował się rozwojem torped dla okrętów podwodnych. Po II wojnie światowej obiekt na Oksywiu został przejęty przez Marynarkę Wojenną i stacjonuje tam Grupa Specjalna Płetwonurków „Formoza”. Z kolei torpedownia w Babich Dołach nie została w żaden sposób ani odbudowana, ani zabezpieczona, a jej budynek został zniszczony m.in. na skutek sztormów. W połowie lat dziewięćdziesiątych wysadzono resztki mola prowadzącego do budynku. Obiekt nie jest udostępniony zwiedzającym. Bywa jednak tłem lub miejscem akcji polskich filmów oraz seriali telewizyjnych.


Miejsca sprzedaży:
> Miejska Informacja Turystyczna, ul. 10 Lutego 24, Gdynia


20.05.2024 - dostępny bez problemów
02.04.2024 - dostępny bez problemów
29.02.2024 - dostępny bez problemów
03.10.2023 - dostępny bez problemów
22.09.2023 - dostępny bez problemów

Dodać komentarz*) pola obowiązkowe

Weronika Urgacz
Weronika Urgacz
ZT Gdynia.
Znaczek dostępny w Informacji Turystyczej, Pani bardzo miła. Cena 10 złotych, mam nadzieję, na kolejne znaczki z Gdyni.
 
Grzegorz Woźniak
Grzegorz Woźniak
torpedownia
Od dawna planowałem odwiedzić to miejsce, które wielokrotnie oglądałem na zdjęciach. Zawsze jakoś nie było po drodze ale powstanie znaczka w końcu mnie zmobilizowało. Bardzo ciekawa budowla, szkoda że jakoś nie zagospodarowana. Dojazd z centrum Gdyni autobusem 109. Później spacer plażą do Kępy Oksywskiej gdzie też można znaleźć kilka ciekawych, wartych odwiedzenia miejsc. ZT bez problemu w gdyńskiej IT.
 
Agnieszka i Wojciech PĘPEK
Wojt787
ZT 1224
Znaczek dostępny bez problemu. W dniu promocji byłem w Centrum Informacji Turystycznej ok godz. 12.00 jako 10 osoba kupująca Znaczki :) Co do miejsca. Torpedowania znajduje się w dzielnicy Gdyni o nazwie Babie Doły. Najlepiej dojechać tam autobusem z Dworca Głównego nr 109. Dojeżdżamy do końcowego przystanku , przechodzimy przez osiedle i z wysokiego klifu roztacza się piękny widok na Zatokę Pucką jak i Torpedownie. Przy dobrej widoczności w oddali można zobaczyć Mierzeje Helską.
 
Grzegorz Sumiła
Grzegorz Sumiła
torpedownia
Znaczek dostępny. Aby dostać się w rejon Babich Dołów można wybrać autobus i dojechać na ostatni przystanek i ostatni kawałek drogi przejść na pieszo, lub dojechać samochodem gdzie na jednym z paru parkingów pozostawić samochód i również ostatni kawałek drogi przebyć na pieszo. Sama torpedownia jest w pewnej odległości od brzegu. Warto mieć z sobą lornetkę, aby obejrzeć szczegóły tej konstrukcji.