Na dzień dzisiejszy w Polsce jest 586 miejsc wyróżnionych Znaczkiem Turystycznym!
Na dzień dzisiejszy w Polsce jest 586 miejsc wyróżnionych Znaczkiem Turystycznym!

No. 181 Trójstyk granic, Polska - Słowacja - Czechy

GPS: 49.517444 18.851397

Inne

Obrázek č. 1, Znaczki Turystyczne, No. 181 Trójstyk granic, Polska - Słowacja - Czechy

Trójstyk granic Polski, Słowacji i Czech znajduje się w miejscowości Jaworzynka w przysiółku Trzycatek w Beskidzie Śląskim. Miejsce zbiegu granic znajduje się w głębokim na 8 metrów i szerokim na 34 metry jarze, dnem którego płynie strumień o nazwie Wawrzaczowy Potok. Ze względu na trudno dostępne położenie miejsca styku granic na dnie potoku tylko zaznaczono ten punkt, natomiast w odległości kilkunastu metrów od niego, na terytorium każdego z krajów umieszczono granitowe obeliski z nazwą i herbem kraju. Same obeliski mają po 215 cm wysokości, a każdy z nich waży ok. 800 kg. Wyznaczają one wierzchołki trójkąta równoramiennego, na planie którego posadowiony jest okrąg wyznaczający w swoim środku punkt styku granic. Trójstyk w Jaworzynce powstał w 1993 roku po rozpadzie Czechosłowacji. Dwa lata później pojawiły się w tym miejscu pierwsze dwa granitowe obeliski, a następnie dołączył do nich także ten po słowackiej stronie trójstyku. Lokalną ciekawostkę stanowi także przepływający dnem wąwozu strumień, który w zależności od państwa na terenie którego przepływa nosi nazwę Wawrzaczowy Potok (PL), Kubankowski Potok (CZ) lub Potok Gorylów  (SK).


Miejsca sprzedaży:
Sklep z pamiątkami "Za Jedlóm", Jaworzynka (na końcu wsi, przy szlaku do trójstyku)

Fotogaleria:
 

Obrázek č. 1, Znaczki Turystyczne, No. 181 Trójstyk granic, Polska - Słowacja - Czechy
Obrázek č. 2, Znaczki Turystyczne, No. 181 Trójstyk granic, Polska - Słowacja - Czechy
Obrázek č. 3, Znaczki Turystyczne, No. 181 Trójstyk granic, Polska - Słowacja - Czechy
Obrázek č. 4, Znaczki Turystyczne, No. 181 Trójstyk granic, Polska - Słowacja - Czechy
Obrázek č. 5, Znaczki Turystyczne, No. 181 Trójstyk granic, Polska - Słowacja - Czechy
Obrázek č. 6, Znaczki Turystyczne, No. 181 Trójstyk granic, Polska - Słowacja - Czechy

22.08.2017 - dostępny bez problemów
17.08.2017 - dostępny bez problemów
11.08.2017 - dostępny bez problemów
05.08.2017 - dostępny bez problemów
28.07.2017 - dostępny bez problemów

Dodać komentarz*) pola obowiązkowe

Marta Rogalska
Marta Rogalska
ZT 181
Mój ulubiony Trójstyk. Znaczek w cenie 7zł dostępny bez problemu. Miejsce fajne, na Słowację można dojść ścieżką przez krzaczki (należy iść za krzyżem po polskiej stronie prosto przez pole i skręcić w prawo). Łatwo wejść na teren Czech i przejść się po Hrcavie dalej i dalej ;)
 
Andrzej
Andrzej z TG
Trójstyk
Znaczek w małym sklepiku w drodze na Trójstyk. Dużo pamiątek regionalnych. Są widokówki i magnesy z Trójstyku. Znaczek po 7 zł. Dobrze wyeksponowany. Na samym Tróstyku wciąż nie odbudowany mostek na słowacką stronę. Jeśli w strumyku nie ma dużo wody to przedostanie się na Słowację nie stanowi jednak większego problemu :-)
 
Seweryn Goleń
Seweryn
Trójstyk
Miejsce trochę " niedopracowane " dla turystów ale wszystko rekompensuje rozmowa z Panem sprzedającym znaczki. Znaczek w cenie 7 zeta widoczny i dostępny!!!
 
Artur Wittke
Artur
znaczkowe miejsce
Fajne miejsce, jak chcecie dostać się na trójstyk lub Słowacką stronę to nie idźcie w klapkach ani szpilkach. Przejście przez wąwóz, na słowacką stronę wspinaczka przy pomocy liny. Znaczek 7 zł. Mam nadzieję, że tak zostanie. Polecamy.
 
Alka
trójstyk
witam dokladnie w 1 dzień wakacji potanoeilam wybrac sie na ow slynny trójstyk i po drodze w miejsce do celowe spotkalam sklepij za jedlom itam mila pani juz przykasie miala znaczki turystyczne i oczywiscie nabylam znaczek bezkłopotu miejsce urokliwe i bardzo duzo turystów
 
Krzysztof Ulka
krist58
No. 181 Trójstyk granic, Polska - Słowacja - Czechy
Znaczek, tak jak w odpisie dostępny w sklepie z pamiątkami "Za Jedlóm", trzysta metrów od parkingu Jaworzynka na końcu wsi, przy szlaku do trójstyku.
Sklepik otwarty był nawet w niedzielę po godzinie siedemnastej. Cena znaczka to 7 zł.