Na dzień dzisiejszy w Polsce jest 876 miejsc wyróżnionych Znaczkiem Turystycznym!
Na dzień dzisiejszy w Polsce jest 876 miejsc wyróżnionych Znaczkiem Turystycznym!

No. 181 Trójstyk granic, Polska - Słowacja - Czechy

GPS: 49.517444 18.851397

Inne

Obrázek č. 1, Znaczki Turystyczne, No. 181 Trójstyk granic, Polska - Słowacja - Czechy

Trójstyk granic Polski, Słowacji i Czech znajduje się w miejscowości Jaworzynka w przysiółku Trzycatek w Beskidzie Śląskim. Miejsce zbiegu granic znajduje się w głębokim na 8 metrów i szerokim na 34 metry jarze, dnem którego płynie strumień o nazwie Wawrzaczowy Potok. Ze względu na trudno dostępne położenie miejsca styku granic na dnie potoku tylko zaznaczono ten punkt, natomiast w odległości kilkunastu metrów od niego, na terytorium każdego z krajów umieszczono granitowe obeliski z nazwą i herbem kraju. Same obeliski mają po 215 cm wysokości, a każdy z nich waży ok. 800 kg. Wyznaczają one wierzchołki trójkąta równoramiennego, na planie którego posadowiony jest okrąg wyznaczający w swoim środku punkt styku granic. Trójstyk w Jaworzynce powstał w 1993 roku po rozpadzie Czechosłowacji. Dwa lata później pojawiły się w tym miejscu pierwsze dwa granitowe obeliski, a następnie dołączył do nich także ten po słowackiej stronie trójstyku. Lokalną ciekawostkę stanowi także przepływający dnem wąwozu strumień, który w zależności od państwa na terenie którego przepływa nosi nazwę Wawrzaczowy Potok (PL), Kubankowski Potok (CZ) lub Potok Gorylów  (SK).


Miejsca sprzedaży:
Sklep z pamiątkami "Za Jedlóm", Jaworzynka (na końcu wsi, przy szlaku do trójstyku) - właściciel mieszka w domu nr 759

Fotogaleria:
 

Obrázek č. 1, Znaczki Turystyczne, No. 181 Trójstyk granic, Polska - Słowacja - Czechy
Obrázek č. 2, Znaczki Turystyczne, No. 181 Trójstyk granic, Polska - Słowacja - Czechy
Obrázek č. 3, Znaczki Turystyczne, No. 181 Trójstyk granic, Polska - Słowacja - Czechy
Obrázek č. 4, Znaczki Turystyczne, No. 181 Trójstyk granic, Polska - Słowacja - Czechy
Obrázek č. 5, Znaczki Turystyczne, No. 181 Trójstyk granic, Polska - Słowacja - Czechy
Obrázek č. 6, Znaczki Turystyczne, No. 181 Trójstyk granic, Polska - Słowacja - Czechy

29.08.2019 - znaczek niedostępny
17.08.2019 - zamknięte (nie można sprawdzić dostępności)
27.07.2019 - dostępny z małymi problemami
25.06.2019 - zamknięte (nie można sprawdzić dostępności)
01.05.2019 - dostępny z małymi problemami

Dodać komentarz*) pola obowiązkowe

Piotr Pogan
Piotrek
ZT 181
Sklepik zamknięty. Wygląda na to, że nikt tam dawno nie był. Dom *prawdopodobnie* właściciela nie znajduje się na końcu wsi tylko nieopodal śmiesznego ronda ;-)). Domek koloru seledynowego. Pan powiedział, że się znaczki skończyły. Sądząc po minie chyba na dłużej.
 
Bogusława
Jaworzno
Trzeba pytać w domu właściciela.
 
Michał Janowski
Michał Janowski
ZT 181
Na rondzie przy wejściu na szlak jest budka z lodami. Pani w tej budce powiedziała, że ten sklepik z pamiątkami "Za Jedlóm" od dłuższego czasu nie istnieje.
 
Zdzisław Kubasiak
skorpion
Znaczek Turystyczny
Po co ten kiosk jak zawsze zamknięty.
Nie po to jechałem 200 km żeby odejść z kwitkiem.
 
Admin ZT
Admin ZT
Re: Znaczek Turystyczny
A zauważyłeś, że poniżej opisu miejsca na stronie jest dodana następująca informacja (kluczowa, szczególnie poza sezonem jest końcówka):Sklep z pamiątkami "Za Jedlóm", Jaworzynka (na końcu wsi, przy szlaku do trójstyku) - właściciel mieszka w domu nr 759
 
malinka993
znaczki
W sobotę byłem na tym trójstyku. Bardzo fajnie ,lecz sklepik był zamknięty.Jeśli ktoś wie jak go kupić bez kolejnego wyjazdu w te strony proszę niech mi odpowie.Taki sam problem mam z koronką koniakowską.Będę bardzo wdzięczny.
 
Piotr Dzik
piotron
:(
Sklepik niestety zamknięty.
 
Natalka i Edyta Domaradzkie
Domarki
ZT 181
Sklepik niestety zamknięty, choć znaczki widać przez szybę.
 
Marta i Michał
Marta i Michał
No.181
Sklepik niestety zamknięty - znaczki widzieliśmy przez szybę, na wyciągnięcie ręki. Brak też informacji na drzwiach lub jakiegoś numeru kontaktowego. Ale nie znaczek jest w tej zabawie najważniejszy, to jedynie powód, aby w to miejsce powrócić. Trójstyk bardzo ciekawie urządzony. Robiąc dosłownie kilka kroków można być co chwilę w innym państwie. Szkoda jedynie, że mostek na Słowację nie istnieje, ale jest szansa na jego powrót, o czym informuje tablica.
 
Mirosław Kaliga
Mirek z T.G.
Trzycatek - trójstyk
Sklepik po sezonie zamknięty ,jednak znaczek bez problemów dostępny u właściciela sklepiku w domu o nr. 759.Dostępna również pieczątka.
 
Zuza
Trójstyk
Miejsce warte odwiedzenia. Sklepik zamknięty lecz znaczek kupiliśmy bez problemu u bardzo miłej pani w domu 759.
 
Slawomir Woźniak
Sławek
181
Znaczek w bardzo dobrym miejscu , u miłych i sympatycznych ,rozumiejących idee znaczka osób.
Jeszcze raz dziękujemy.
 
Roman
Roman
ZT 181
WPRAWDZIE SKLEPIK Z PAMIĄTKAMI ZAMKNIĘTY LECZ NA DRZWIACH JEST INFORMACJA ŻE ZNACZEK JEST DO NABYCIA W DOMU NR.759 PRZY RONDZIE.DZIĘKI KONTAKTOWI TELEFONICZNEMU PAN PROWADZĄCY SKLEPIK PRZYSZEDŁ I GO OTWORZYŁ.UDAŁO SIĘ ZAKUPIĆ ZNACZEK W WYZNACZONYM MIEJSCU.POZNALIŚMY OSOBĘ BARDZO ŻYCZLIWĄ,KTÓRA UDZIELIŁA NAM CENNYCH INFORMACJI TURYSTYCZNYCH ORAZ WSKAZÓWKI DOTYCZĄCE ZDOBYCIA POZOSTAŁYCH ZNACZKÓW
 
Agata Wdowiarz
inesa
Gdzie szukać?
Było zamknięte, jednak znaczki dostępne pod numerem 759 :)
A sam trójstyk warty polecenia na niewymagający spacer szlakiem po trzech państwach - po czeskiej stronie przy żółtym szlaku można napić się piwka :)
 
Grzegorz Woźniak
Grzegorz Woźniak
Trójstyk
Sklepik niestety zamknięty, brak jakichkolwiek informacji o godzinach, dniach czy miesiącach otwarcia. Domyśl się turysto kiedy przyjechać żeby był otwarty. Trójstyk coraz bardziej zaniedbany, Nawet tablica informująca o odbudowie mostku na Słowację leży przywrócona:)
 
Marta Rogalska
Marta Rogalska
ZT 181
Mój ulubiony Trójstyk. Znaczek w cenie 7zł dostępny bez problemu. Miejsce fajne, na Słowację można dojść ścieżką przez krzaczki (należy iść za krzyżem po polskiej stronie prosto przez pole i skręcić w prawo). Łatwo wejść na teren Czech i przejść się po Hrcavie dalej i dalej ;)
 
Andrzej Szewczyk
Andrzej z TG
Trójstyk
Znaczek w małym sklepiku w drodze na Trójstyk. Dużo pamiątek regionalnych. Są widokówki i magnesy z Trójstyku. Znaczek po 7 zł. Dobrze wyeksponowany. Na samym Tróstyku wciąż nie odbudowany mostek na słowacką stronę. Jeśli w strumyku nie ma dużo wody to przedostanie się na Słowację nie stanowi jednak większego problemu :-)
 
Seweryn Goleń
Seweryn
Trójstyk
Miejsce trochę " niedopracowane " dla turystów ale wszystko rekompensuje rozmowa z Panem sprzedającym znaczki. Znaczek w cenie 7 zeta widoczny i dostępny!!!
 
Artur Wittke
Artur
znaczkowe miejsce
Fajne miejsce, jak chcecie dostać się na trójstyk lub Słowacką stronę to nie idźcie w klapkach ani szpilkach. Przejście przez wąwóz, na słowacką stronę wspinaczka przy pomocy liny. Znaczek 7 zł. Mam nadzieję, że tak zostanie. Polecamy.
 
Alka
trójstyk
witam dokladnie w 1 dzień wakacji potanoeilam wybrac sie na ow slynny trójstyk i po drodze w miejsce do celowe spotkalam sklepij za jedlom itam mila pani juz przykasie miala znaczki turystyczne i oczywiscie nabylam znaczek bezkłopotu miejsce urokliwe i bardzo duzo turystów
 
Krzysztof Ulka
krist58
No. 181 Trójstyk granic, Polska - Słowacja - Czechy
Znaczek, tak jak w odpisie dostępny w sklepie z pamiątkami "Za Jedlóm", trzysta metrów od parkingu Jaworzynka na końcu wsi, przy szlaku do trójstyku.
Sklepik otwarty był nawet w niedzielę po godzinie siedemnastej. Cena znaczka to 7 zł.