Aktualna liczba miejsc wyróżnionych Znaczkiem Turystycznym w Polsce: 1297
Na dzień dzisiejszy w Polsce 1297!

No. 1205 Wieża ciśnień w Kościanie

GPS: 52.094667 16.658504

Inne

Obrázek č. 1, Znaczki Turystyczne, No. 1205 Wieża ciśnień w Kościanie

Wieżę ciśnień w Kościanie zaprojektował inż. Xaver Geisler, a powstała ona w 1908 r. jako element systemu wodociągowego miasta. Bazuje ona na motywie londyńskiego Tower Bridge. Jej wysokość to 40 m. W czasie działań wojennych w 1945 r. w kościańskiej wieży ciśnień bronili się Niemcy. W rezultacie doszło do jej ostrzelania pociskami czołgowymi, a budowla doznała poważnych uszkodzeń dachu oraz głowicy. Zbiornik na wodę został podziurawiony niczym sito. Wieża eksploatowana była do końca pierwszej dekady XXI w. Dziś jest to wyjątkowy obiekt w skali kraju mieszczący ściany wspinaczkowe i prawdopodobnie jedyne na świecie, tak wyjątkowe, obserwatorium astronomiczne. Kościańska ściana wspinaczkowa to jeden z najciekawszych obiektów tego typu w Polsce. Można tu korzystać ze ścian wspinaczkowych o łącznej powierzchni 345 m2 i sięgających wysokości ponad 18 metrów. Na szczycie wieży znajduje się jedyne na świecie obserwatorium astronomiczne, którego obrotowy dach nie jest kopułą, lecz pokrytym dachówką czteropołaciowym dachem namiotowym. Obserwatorium wyposażone jest w teleskop, kamerę oraz komputery z oprogramowaniem do obserwacji nieba.


Miejsca sprzedaży:
> Wieża ciśnień, ul. Czempińska 2, Kościan (od 21 grudnia od godz. 14:00)


13.05.2024 - znaczek niedostępny
03.05.2024 - znaczek niedostępny
03.05.2024 - znaczek niedostępny
03.03.2024 - znaczek niedostępny
21.02.2024 - znaczek niedostępny

Dodać komentarz*) pola obowiązkowe

Myszon
ZT1205
Od osoby w kasie dowiedziałem się, że kiedyś znaczki były za darmo (do biletu za 1 zł), ale zmieniła się władza i znaczków już nie będzie.
 
MMMT.family ze Szczecina
MMMT.family ze Szczecina
ZT
Znaczek niedostępny, gdyż był przekazywany bezpłatnie i się już zasób skończył. Do zamówienia w centrali, a wieża robi wrażenie
 
Krzykos
Krzykos
ZT 1205
Charakterystyczna budowla w panoramie miasta, ciekawa architektura.
Dobry pomysł na zagospodarowanie tego typu obiektów. Nic się nie zmieniło: wstęp - 1 zł, ZT - gratis.
 
Paweł Kwiatkowski
Paweł "Kwiatek" Kwiatkowski
Darmowy znaczek turystyczny
Znaczek otrzymaliśmy bezpłatnie :O
 
Grzegorz Woźniak
Grzegorz Woźniak
wieża
Jedna z ładniejszych wież w Polsce. Świetnie zagospodarowana - obserwatorium, taras widokowy i ścianka wspinaczkowa. Piękne widoki, chociaż szkoda że tylko przez zamknięte okna. Znaczek wciąż za darmo a wstęp na wieżę kosztuje "aż" 1 zł.
 
Rafał
Rafał
No. 1205 Wieża ciśnień w Kościanie
Wieża Ciśnień w Kościanie to fantastyczny kawałek historii i super klimat. Przesympatyczny Pan z obsługi. I po raz pierwszy spotkałem się z tym, że Znaczek Turystyczny otrzymujemy ZA DARMO. Zwiedzanie wieży za symboliczną złotówkę.
 
Grzegorz Kaczmarczyk
1205
Fantastyczne miejsce z przyjemna obsługą . Bardzo dobre godziny otwarcia bowiem to jeden z niewielu znaczków które zdobyłem o godzinie 20:07. Zwiedzanie za symboliczna złotówkę. Wieża pięknie wkomponowana w osiedle. Widoczna z daleka.
 
Edward Kaczmarczyk
Gosia,Edek,Klaudia Kędzierzyn-Koźle
No. 1205 Wieża ciśnień w Kościanie
Hubert napisał wszystko. Dotarliśmy do wieży ciśnień w Kościanie. Rewelacyjny pomysł na ochronę, wykorzystanie i udostępnienie obiektu zabytkowego tego typu. Turysta poogląda widoki, dzieciaki spróbują się powspinać na ściance a rodzice będą ich naśladować. Wieczornego oświetlenia nie widzieliśmy ale po zdjęciach widać, że dotrzymuje kroku całej reszcie. Polecamy.
 
Hubert A.
Hubert
Wieża
Rewitalizacja i obecne wykorzystanie wieży ciśnień to dowód na to, że jak się chce, to można uratować wiele podobnych zabytków. Od dawna mijając Kościan chcieliśmy odwiedzić wieżę. Najpierw była w remoncie, później nie można tam było wprowadzić znaczka, aż wreszcie dzięki wielu pasjonatom turystyki i zrozumieniu znaczkowej idei znaczek powstał. Nie mogliśmy więc przepuścić okazji, aby odwiedzić to miejsce i zdobyć znaczek. Obsługa na medal, wnętrze ciekawe i tylko inne lokalne miejsce, któe planowaliśmy odwiedzić tego dnia jest w remoncie (ratusz i mieszczące się w nim muzeum). A może to znak, że i tam w końcu pojawi się znaczek turystyczny? Odwiedzajcie Kościan, zwiedzajcie wieżę ciśnień i koniecznie poznajcie jej historię.
 
Karolina
Brawo Kościan
Doskonały dowód na to jak miasto moze zagospodarować wieze ciśnień, których sporo marnuje sie w innych miastach.
znaczek ZA DARMO do nabycia w kasie, zwiedzanie wiezy za 1zl,warto, wrócimy na lekcje astronomii.
 
Skała
Wieża
Kościan z dworca do Wieży Ciśnień około 30 minut drogi spacer przez całe miasto ale warto stanąć pod Wieżą robi pozytywne wrażenie ZT 1205 zostały przywiezione około 14:15 byłem pierwszym Znaczko maniakiem na dodatek jest bezpłatny miła niespodzianka.Bardzo sympatyczny Pan tu pracuje Skała