Aktualna liczba miejsc wyróżnionych Znaczkiem Turystycznym w Polsce: 1271
Na dzień dzisiejszy w Polsce 1271!

No. 673 Zabytkowa osada leśna – Ostrowite

GPS: 53.066810 15.975017

Inne

Obrázek č. 1, Znaczki Turystyczne, No. 673 Zabytkowa osada leśna – Ostrowite

Ostrowiec lub Ostrowite, to niewielka osada położona pomiędzy Jeziorem Ostrowieckim, a rzeką Płociczną, w sercu Drawieńskiego Parku Narodowego, w bezpośrednim sąsiedztwie Jez. Czarnego. Założył ją w 1588 r. przedstawiciel rodu Wedlów-Rüdiger z Drawna, w ramach kolonizacji Puszczy Drawskiej. W 1808 r. wieś liczyła 19 domów i 100 mieszkańców. Od 1820 r. zmieniła właściciela i stała się własnością von Sydowów z Głuska. Była tu kuźnia, a nad Płociczną młyn wodny. W osadzie zachowały się 4 budynki ryglowe zbudowane dla robotników leśnych. To była typowa architektura dla tych terenów, dziś rzadko spotykana i zabytkowa. W północnej części osady widać ruiny murowanego kościoła prawdopodobnie z XVIII w. Obok zachował się cmentarz. Nagrobki, w kształcie pnia ściętego dębu lub z insygniami kowalskimi, są ważną informacją o społeczności tej osady. Prowadzi tu piękna, zabytkowa aleja klonowa- niemy świadek historii tego wyjątkowego miejsca. 


Miejsca sprzedaży:
> Punkt Informacji Turystycznej DPN - Przystań Wodna, ul. Kolejowa 18, Drawno
> Punkt Informacyjny DPN w Głusku

Fotogaleria:
 

Obrázek č. 1, Znaczki Turystyczne, No. 673 Zabytkowa osada leśna – Ostrowite
Obrázek č. 2, Znaczki Turystyczne, No. 673 Zabytkowa osada leśna – Ostrowite
Obrázek č. 3, Znaczki Turystyczne, No. 673 Zabytkowa osada leśna – Ostrowite
Obrázek č. 4, Znaczki Turystyczne, No. 673 Zabytkowa osada leśna – Ostrowite
Obrázek č. 5, Znaczki Turystyczne, No. 673 Zabytkowa osada leśna – Ostrowite
Obrázek č. 6, Znaczki Turystyczne, No. 673 Zabytkowa osada leśna – Ostrowite

28.01.2024 - dostępny bez problemów
28.01.2024 - dostępny bez problemów
12.12.2023 - dostępny bez problemów
17.07.2023 - dostępny bez problemów
30.04.2023 - dostępny bez problemów





Dodać komentarz



*) pola obowiązkowe

Grzegorz Sumiła
Grzegorz Sumiła
ZT
Informacja na stronie internetowej pokazywała że oba punkty informacji DPN są czynne. Na miejscu okazało się, że punkt w Drawnie jest nieczynny i drugi punkt w Głusku jest czynny. Po dotarciu na miejsce w Głusku zastałem obiekt zamknięty, a na drzwiach była informacja że w punkcie Drawno można zrobić zakupy. Paranoja. Nie potrafią się dogadać.Nie było sensu wracać 25 km do Drawna, do głównej siedziby DPN. Wiadomo znaczki można uzyskać z centrali, ale zależało mi na znaczkach (piny)parku narodowego. Jeżeli chodzi o osadę Ostrowite to piękne budownictwo. Warto obejrzeć.
 
Andrzej Wacławek
Andrzej Wacławek
No. 673
Wyprawa do Drawinskigo Parku Narodowa to nasza podróż sentymentalna. Spędzaliśmy tu urlopy kilkakrotnie włócząc się po szlakach turystycznych i brać udział w spływach kajakowych. Cena ZT 7 zł do nabycia jak w opisie ZT. Cały obszar i Drawę Polecam to dobre miejsce do aktywnego wypoczynku
 
Robert Salwowski
Bobik
Spokój
Cudowne ciche, spokojne miejsce zapomniane troszkę przez cywilizację. Po drodze z Gluska bukier, gdzie teraz jest miejsce dla nietoperzy podczas ich zimowej hibernacji
 
Turysta
Znaczek Turystyczny 673
Znaczek dostępny bez problemów w cenie standardowej wraz ze znaczkami 671 i 672 także w cenie standardowej. Znaczek 672 możliwy do kupna w Punkcie Informacji DPN w Drawnie po znajomości dlatego, że mój znajomy mieszka w Drawnie i posiada tu domek letniskowy. Bardzo ciekawa architektura domków szachólcowych.
 
Krzykos
Krzykos
ZT 673
Komplet znaczków DPN zakupiony w Punkcie Informacyjnym w Głusku w standardowej cenie. Warto uprzednio sprawdzić na stronie dni i godziny pracy tego punktu.
Od strony Głuska można tu dotrzeć ścieżką dydaktyczną, biegnącą brzegiem Jeziora Czarnego lub brukowaną aleją (czarny szlak). Warto zobaczyć to miejsce i poznać jego historię.
 
BEATA ZADZIMSKA
Samanta
ZT
Znaczki dobrze widoczne, cena standard 7zł.
 
Danuta Świątek
Dana
Drawno
Pani otworzyła paczkę! zaczęło się!