Aktualna liczba miejsc wyróżnionych Znaczkiem Turystycznym w Polsce: 1293
Na dzień dzisiejszy w Polsce 1293!

No. 580 Zamek Królewski w Olsztynie k. Częstochowy

GPS: 50.749591 19.273873

Zamki, pałace, twierdze

Obrázek č. 1, Znaczki Turystyczne, No. 580 Zamek Królewski w Olsztynie k. Częstochowy

Zamek w Olsztynie koło Częstochowy powstał w systemie tzw. Orlich Gniazd. Składał się z zamku górnego, z wysoką na 20 metrów wieżą głodową. Wewnątrz ulokowane były także domy mieszkalne, pomieszczenia magazynu żywności i amunicji oraz kaplice i skarbiec. Poniżej zamku górnego usytuowano zamek dolny mieszczący wewnątrz grubych na 2 m. murów budynki gospodarcze oraz mieszkania dla pozostałej części czeladzi. Do dnia dzisiejszego zachowały się obszerne fragmenty zamku górnego z wieżą cylindryczną i kwadratową oraz z murami domów mieszkalnych. Widoczne są także zarysy murów zamku dolnego i podzamczy. Pierwsze wzmianki  o zamku pochodzą z 1306 roku, jednak wiadomo, że budowla powstała nieco wcześniej. W późniejszych latach zamek został rozbudowany w XIV w. przez Kazimierza Wielkiego, który uczynił z niego jeden z najbardziej warownych zamków na pograniczu śląsko-małopolskim. Na przestrzeni wieków zamek wielokrotnie przebudowywano. W pierwszej połowie XVII wieku zamek zaczął popadać w ruinę, a ostatecznie został zniszczony w 1656 r. kiedy to podczas potopu Szwedzi zrujnowali zamek i spalili miasto, któremu w późniejszych latach odebrano prawa miejskie.


Miejsca sprzedaży:
> Punkt Informacji Turystycznej "OL-TUR-2", ul. Zamkowa 13, Olsztyn k. Częstochowy

Fotogaleria:
 

Obrázek č. 1, Znaczki Turystyczne, No. 580 Zamek Królewski w Olsztynie k. Częstochowy
Obrázek č. 2, Znaczki Turystyczne, No. 580 Zamek Królewski w Olsztynie k. Częstochowy
Obrázek č. 3, Znaczki Turystyczne, No. 580 Zamek Królewski w Olsztynie k. Częstochowy
Obrázek č. 4, Znaczki Turystyczne, No. 580 Zamek Królewski w Olsztynie k. Częstochowy
Obrázek č. 5, Znaczki Turystyczne, No. 580 Zamek Królewski w Olsztynie k. Częstochowy
Obrázek č. 6, Znaczki Turystyczne, No. 580 Zamek Królewski w Olsztynie k. Częstochowy
Obrázek č. 7, Znaczki Turystyczne, No. 580 Zamek Królewski w Olsztynie k. Częstochowy
Obrázek č. 8, Znaczki Turystyczne, No. 580 Zamek Królewski w Olsztynie k. Częstochowy
Obrázek č. 9, Znaczki Turystyczne, No. 580 Zamek Królewski w Olsztynie k. Częstochowy
Obrázek č. 10, Znaczki Turystyczne, No. 580 Zamek Królewski w Olsztynie k. Częstochowy

08.10.2023 - znaczek zbyt drogi
08.10.2023 - znaczek zbyt drogi
13.08.2023 - dostępny z małymi problemami
13.08.2023 - dostępny z małymi problemami
09.08.2023 - dostępny z małymi problemami

Dodać komentarz*) pola obowiązkowe

Krysia
Dostępność
Dziś po zwiedzaniu pięknego zamku udałam się do IT przy rynku....tam gdzie wisi zauważalne logo IT. Niestety okazało się, że informacja od kilku lat w tym miejscu nie istnieje. Miła pani z Domu Kultury pokierowala mnie do Urzędu Gminy ... a tam pokierowano mnie na pierwszy ze sklepików na ulicy prowadzącej do zamku. Dopiero tu był znaczek, zapłaciłam 10zł. I mam !!
 
Werner
wermaj0@poczta.onet.pl
W Olsztynie(woj.śląskie)w dniu wczorajszym kupiłem znaczki turystyczne dla siebie i wnuczki. Zapłaciłem 40zł. Cena znaczka20zł za każdy, wydaje mi się zawyżona. Uważam, że to zdzierstwo i ktoś komu powierzono ich sprzedaż robi na tym prywatny biznes. Może warto byłoby zmienić dystrybutora.?
 
Katarzyna Weber
Katarzyna Weber
Zamek w Olsztynie k. Częstochowy
Zamek jest w renowacji, więc jest obecnie placem budowy. Ogrodzony płotem z desek i tu można zakupić bilet wstępu. Zwiedzanie z przewodnikiem w cenie biletu. Osobno płatne wejście na wieżę. W kwietniu ma być zakończona renowacja, zostaną wstawione gabloty ze znaleziskami z wykopaliska pod zamkiem. Warto posłuchać opowiadań archeologa. Polecamy :)
Szkoda tylko, że informacja turystyczna, gdzie obecnie można kupić znaczek jest nieczynna w weekendy.
 
Danuta Świątek
Dana
580
Zamek jako jeden z Orlich Gniazd leży na wzniesieniu. Ruina zabezpieczona. Zwiedza się samemu po opłacie zaraz za bramą. Niestety biletu ładnego nie ma. ZT można kupić na stoisku ze wszelkimi pamiątkami. Niestety NIE jest wyeksponowany!!! Nie ma nawet naklejki informującej o sprzedaży. Trzeba się upomnieć... Pan sprzedający powiedział, że nie ma już miejsca na stole, aby do wyeksponować. Kolekcjoner szuka i zapyta, ale ktoś, kto mógłby zostać kolekcjonerem po zakupie tego ZT, nie ma na to szans...
 
Grzegorz Sumiła
Grzegorz Sumiła
ZT 580
Tak jak poprzednik potwierdzam zakup znaczka w sklepiku z pamiątkami. Pieczątkę można uzyskać przy wejściu na teren "zamku" obok kasy w sklepiku z pamiątkami.
 
Adam
saddam
ZT 580
Znaczek dostępny bez problemów w sklepiku z pamiątki na ulicy Zamkowej po lewej stronie przed wejściem. Cena - 10 zł
 
Weronika Urgacz
Weronika Urgacz
ZT 580
Znaczek dostępny w największej budce z pamiątkami po lewej stronie przed głównym wejściem ;) w budce na terenie zamku nie są dostępne- Pani ma zamówić ;)
 
Kornelia Paździor
Kornelia50
Zt 580
Miejsce, które polecam każdemu. Znaczek kupiłam u miłego Pana w sklepiku przy parkingu.
 
Piotr Pogan
Piotrek
ZT 580
Znaczek dostępny bez problemu w sklepiku z pamiątkami. Bardzo sympatyczny Pan, skory do rozmowy na różne tematy. Wstęp na teren Zamku 7 PLN, Znaczek 7 PLN a parking za 10 PLN, chyba że się rozejrzy dokładniej po miasteczku, wtedy za free. Warto odwiedzić majestatyczne ruiny Zamku Królewskiego i sąsiadujący Rezerwat Sokole Góry.
 
Edward Kaczmarczyk
Gosia,Edek,Klaudia Kędzierzyn-Koźle
No. 580 Zamek Królewski w Olsztynie k. Częstochowy
Miejsce na szlaku Orlich Gniazd konieczne do zwiedzenia.Znaczki dostępne są przy parkingu w dwóch stoiskach z pamiątkami,kwestia rozejrzenia się bo tego typu stoisk jest sporo.
 
Ewa i Jakub
No. 580 Zamek Królewski w Olsztynie k. Częstochowy
Znaczek dostępny tylko w sklepiku z pamiątkami - bezpośrednio przy parkingu. Przemiły Pan oprócz Znaczków Turystycznych oferuje cały pakiet ciekawych pieczątek oraz dorzuca do tego uśmiech i poczucie humoru. Same ruiny ciekawe, po wejściu na górę miejsce oferuje ładny widok na okolicę.
 
Paweł Kaczmarski
Paweł Kaczmarski
No. 580 Zamek Królewski w Olsztynie k. Częstochowy
Znaczek dostępny w dwóch miejscach po lewej stronie drogi prowadzącej do wejścia głównego na teren zamku (stragany z pamiątkami). Cena 7 zł. Dobrze wyeksponowane. Zamek, a właściwie ruiny zamku nawet fajne. Z góry fajny widok.
 
Igor Bednarski Vigorro
Vigorro
ZT 580
Znaczek dostępny bez problemów w dwu miejscach - kiosku z pamiątkami po lewej stronie drogi prowadzącej do wejścia na teren zamku (około 100 m przed bramą, przy której sprzedawane są bilety wstępu) oraz w kiosku z pamiątkami, obok którego przechodzi się od strony parkingu.
 
Andrzej Szafrański
Aszki
Znaczek już niedostępny?
Albo nie trafiłem, albo już nie ma tego sklepiku z ZT 580.
Za to widok, jadąc samochodem od strony Częstochowy, do podziwiania z daleka
 
Krzysztof Ulka
krist58
Zamek Królewski w Olsztynie k. Częstochowy
Znaczek do nabycia obok zamkowego parkingu w sklepiku z pamiątkami. Cena 7 zł.
 
Jacek
Jacek
580
Znaczek w cenie 7 zł. Ruiny bardzo malownicze.
 
Andrzej Szewczyk
Andrzej z TG
Zamek w Olsztynie
Znaczek do nabycia tuż obok zamkowego parkingu w sklepiku z pamiątkami. Dostępny bez problemu. Zamek malowniczy i łatwy do zwiedzenia. Platforma widokowa na wieży. Warto przyjechać w czasie turnieju rycerskiego. Rozległe pola pod zamkiem dają szerokie możliwości dla rekonstrukcji historycznych.
 
BEATA ZADZIMSKA
Samanta
ZT
Rozległe ruiny, można pochodzić i zajrzeć w każdy kącik. Ładna panorama na miasto. Znaczki do kupienia zaraz obok parkingu, w sklepiku z pamiątkami. Cena standard 7zł.
 
Zdzisław Bednarski
dzidek
Olsztyn
Znaczek dostępny bez problemu w sklepie z pamiątkami.Przechodzi się właściwie przez sklep z parkingu do wejścia na zamek.
 
Adam Horzela
Adam Horzela
nr 580
Cena 7 zł- dostępny bez problemu