Na dzień dzisiejszy w Polsce jest 910 miejsc wyróżnionych Znaczkiem Turystycznym!
Na dzień dzisiejszy w Polsce jest 910 miejsc wyróżnionych Znaczkiem Turystycznym!

No. 771 Zamek Piastowski w Jaworze

GPS: 51.049827 16.190726

Zamki, pałace, twierdze

Obrázek č. 1, Znaczki Turystyczne, No. 771 Zamek Piastowski w Jaworze

Historia zamku piastowskiego w Jaworze sięga początków XIII wieku. To właśnie w tym czasie, przed 1224 rokiem, powstała obronno-mieszkalna wieża otoczona wałem i fosą. Kiedy po 1274 roku powstało księstwo jaworskie zamek stał się siedzibą książęcą i przyjmuje się, że to właśnie wtedy został rozbudowany przez księcia Bolka I Srogiego, który m.in. zlikwidował drewniano-ziemne umocnienia otaczając zamek murem obronnym. Na przestrzeni kolejnych stuleci zamek wielokrotnie był przebudowywany i rozbudowywany. W 1648 roku dotkliwie ucierpiał podczas szturmu i ostrzału armatniego, a pożar jaki miał tu miejsce w 1656 roku jeszcze bardziej pogłębił zniszczenia. Ostatecznie zamek przebudowano. Powstała wówczas trójskrzydłowa zabudowa wokół trójkątnego dziedzińca. W połowie XVIII wieku zamek został opuszczony, a jego wnętrza przystosowano do potrzeb zakładu dla umysłowo chorych. Po 1821 roku istniało w zamku ciężkie więzienie dla kobiet, a po II wojnie światowej miejsce to służyło jako więzienie polityczne dla przeciwników reżimu stalinowskiego. W 2013 roku dla turystów udostępniono salę wystawienniczą, w której mieści się wejście na zamkową wieżę i punkt widokowy.


Miejsca sprzedaży:
"CN Pietrzyk" (Sklep ogrodniczy) pl. Wolności 24, Jawor (czynne pn. - pt. 8:00 - 16:00 sob. 8:00 - 13:30)

Fotogaleria:
 

Obrázek č. 1, Znaczki Turystyczne, No. 771 Zamek Piastowski w Jaworze

19.11.2019 - dostępny bez problemów
12.10.2019 - dostępny bez problemów
24.08.2019 - dostępny bez problemów
27.07.2019 - dostępny bez problemów
11.07.2019 - dostępny bez problemów

Dodać komentarz*) pola obowiązkowe

Hubert A.
Hubert
zamek
Z drogi przebiegającej nieopodal, zamek robi większe wrażenie. Przy bliższym spotkaniu okazuje się, że jest to obiekt zniszczony, że okolica nieciekawa (pierwszy raz musiałem chować aparat bo się typy zaczęły organizować w jakiś dziwny szyk). No ale miejmy nadzieję, że zarządcy odkryją potencjał tego miejsca i przy odpowiednim wsparciu zrobią tu porządek.
 
Skała
Zamek
Tak ułożyłem trasę że po tygodniu wróciłem w okolice Legnicy zamek Piastowski w Jaworze, różne on koleje w swojej historii przechodził obecnie widać że miasto próbuje go ratować wynajmuja pomieszczenia aby zarobić Byłem na wieży koszt niewielki 2 zł a fajnie widać panoramę Jawora. Skała
 
Danuta Świątek
Dana
Jawor
Znaczki zdobyte tylko dzięki kontaktom nas, "znaczkomaniaków", bo w niedziele Centrala Nasienna jest zamknięta.
Zamek dosyć zniszczony. Na wieżę można wejść, ale akurat jest kartka, że w tym dniu nieczynne.
Natomiast w Muzeum brakuje ZT!
W IT dostępne są pieczątki. Pani obsługująca IT mówiła, że wiele osób się pyta o Znaczki Turystyczne i że ona je zamówi...
Nie znam się na zasadach sprzedaży i pierwotnych zamówieniach, ale to chyba nie jest takie proste. Szkoda, że wcześniej nie pomyśleli o "instalacji ZT i sprzedaży u siebie. Są w Jaworze jeszcze miejsca, które zasługują na ZT - czekamy!
 
Marek Matysik
aptekarz
Sklep ogrodniczy czynny w sobotę do 13:30
 
BEATA ZADZIMSKA
Samanta
ZT
Fajnie pooglądać Jawor z góry. Znaczek w standardowej cenie do kupienia w sklepie ogrodniczym.
 
Edward Kaczmarczyk
Gosia,Edek,Klaudia Kędzierzyn-Koźle
No. 771 Zamek Piastowski w Jaworze
Ładne miasteczko z zabytkami.Miła obsługa w Informacji Turystycznej,jednak ,co może dziwić,znaczków turystycznych w tym miejscu przeznaczonym do promocji miasta ,nie sprzedają.
 
Roman Binder
borsuk
Jawor
Znaczek dostępny w standardowej cenie.
Oby więcej takich zdecydowanych sprzedawców ZT.