Aktualna liczba miejsc wyróżnionych Znaczkiem Turystycznym w Polsce: 1111
Na dzień dzisiejszy w Polsce 1111!

No. 171 Zamek Piastowski w Raciborzu

śląskie
GPS: 50.096038 18.221202

Zamki, pałace, twierdze

Obrázek č. 1, Znaczki Turystyczne, No. 171 Zamek Piastowski w Raciborzu

Zamek Piastowski w Raciborzu to dawna siedziba górnośląskich władców. To stąd w 1210 roku wyruszył do Krakowa książę raciborski Mieszko I Laskonogi (zwany też Plątonogim), twórca księstwa opolsko-raciborskiego, dzielnicowy władca Polski. Tu też książę założył pierwszą górnośląską mennicę, bijącą brakteaty ze słowiańskim napisem Milost. Murowany Zamek w Raciborzu zaczęto wznosić już w I połowie XIII wieku. Rezydowali tu władcy księstwa opolsko-raciborskiego. W latach 80. XIII wieku swój finał miał tu głośny– opisany przez Jana Długosza– spór pomiędzy księciem wrocławskim Henrykiem IV Probusem a biskupem wrocławskim Tomaszem II. Jako wotum dziękczynne za pojednanie z księciem, biskup ufundował na Zamku kaplicę św. Tomasza Becketa, ustanawiając przy niej kolegium kanoników. Zamkowa świątynia nawiązuje architekturą do słynnej paryskiej Sainte Chapelle i jest nazywana perłą górnośląskiego gotyku. Zamek został w 2012 r. odbudowany i udostępniony do zwiedzania. Zamek można zwiedzać codziennie. w okresie od 1 kwietnia do 30 września we wszystkie dni tygodnia od 10.00 do 18.00, natomiast od 1 października do 31 marca od poniedziałku do piątku od 9.00 do 16.00, w soboty, niedziele i święta od 10.00 do 18.00. Na zamku można również nabyć Znaczek Turystyczny No 170 z Baszty w Raciborzu.


Miejsca sprzedaży:
Zamek Piastowski w Raciborzu - punkt IT

Fotogaleria:
 

Obrázek č. 1, Znaczki Turystyczne, No. 171 Zamek Piastowski w Raciborzu
Obrázek č. 2, Znaczki Turystyczne, No. 171 Zamek Piastowski w Raciborzu

12.09.2021 - dostępny bez problemów
17.07.2021 - dostępny bez problemów
03.07.2021 - dostępny bez problemów
13.03.2021 - dostępny bez problemów
17.09.2020 - dostępny bez problemów

Dodać komentarz*) pola obowiązkowe

MARCIN Słowiński
Slovik
Marcin S
Racibórz jest ciekawym miejscem na mapie Polski godnym zwiedzania, sam zamek urokliwy, miła obsługa, zwiedzanie tego miejsca zajęło sporo czasu :) polecam dla osób którzy lubią cokolwiek zobaczyć a nie tylko pędzić i pędzić .....
 
Marcel Kulig
Marcel Kulig
Zt
Miejsce atrakcyjne i ciekawe nawet dla dzieci.
 
Zuza
Zt
Miejsce godne polecenia na miłe spędzenie czasu.
 
Hubert A.
Hubert
ZT 171
Przybyliśmy do Raciborza po południu i aby zacząć zwiedzanie trzeba było troszkę poczekać. Po szybkiej kawce w pobliskiej restauracji oraz po zwiedzeniu punktu IT i wbiciu wszystkich możliwych pieczątek, zakupie widokówek itd., rozpoczęliśmy zwiedzanie. Pan przewodnik bardzo miły i z ogromną wiedzą. Obawialiśmy się zwiedzania tego muzeum z dziećmi, ale niepotrzebnie, bo okazało się, że te, nie dość, że mogły dotykać wybrane eksponaty to jeszcze mogły się przebierać w stroje, przymierzać hełm i generalnie dzieci mogły tu robić wiele, przez co dla nich wycieczka ta na pewno nie była nudna. W tym czasie dorośli spokojnie mogli zająć się zwiedzaniem i słuchaniem tego co mówił przewodnik, a mówił ciekawie. W ogóle podejście do turysty pierwsza klasa. Tak powinno być wszędzie. Turysta jest tu najważniejszy i w naszym przypadku skutecznie zachęcono nas do zwiedzenie innych ciekawych miejsc w okolicy. Polecamy Racibórz z czystym sumieniem.
 
and73mar
Racibórz
Byliśmy na początku kwietnia. Wnętrze Kaplicy już udostępnione - brakuje tylko wyposażenia. Ciekawe Muzeum Zamkowe. Uroczy Rynek. No i warto przejść do Muzeum na ul. Chopina - do zobaczenia prawdziwa oryginalna egipska Mumia! W Polsce chyba jeszcze tylko w Krakowie można zobaczyć prawdziwą mumię. Ciekawa jest również jej historia. Warto przyjechać!
 
Krzykos
ZT 170 i ZT 171
Stojaki z ZT widoczne na ladzie w IT w zamku, cena standardowa - 7 zł. Polecam zwiedzić zamek - można już zobaczyć wnętrze kaplicy i zaopatrzyć się w restauracji w wyroby miejscowego browaru.
 
Samanta
ZT
Znaczek dobrze widoczny, cena 7zł.
 
jacek
Zamek
Miejsce godne polubienia i odwiedzania