Aktualna liczba miejsc wyróżnionych Znaczkiem Turystycznym w Polsce: 1293
Na dzień dzisiejszy w Polsce 1293!

No. 741 Zamek w Łańcucie - Pomnik Historii

GPS: 50.068495 22.234254

Zamki, pałace, twierdze

Obrázek č. 1, Znaczki Turystyczne, No. 741 Zamek w Łańcucie - Pomnik Historii

Pierwotne założenia zamkowe w Łańcucie istniały już w w drugiej połowie XVI w. kiedy to w miejscu obecnego zamku posadowiona została wieża obronna. Około 1610 roku założenie zostało rozbudowane, a jego plan przyjął kształt podkowy. Obecnie istniejący zamek w Łańcucie został wzniesiony w latach 1629 – 1642 na polecenie Stanisława Lubomirskiego, zyskując charakter nowoczesnej rezydencji składającej się z budynku mieszkalnego z wieżami w narożach. W 2 połowie XVIII wieku ówczesna właścicielka Łańcuta -  Izabella z Czartoryskich Lubomirska, dokonała przekształcenia zamku w zespół pałacowo-parkowy. Rozpoczęto kształtowanie parku, a wnętrza zamku wypełniono dziełami sztuki, podporządkowując aktualnie panującej modzie. Zamek w Łańcucie stał się jedną z najwspanialszych rezydencji w Polsce. Na początku XIX wieku przeszedł w ręce Potockich, a w latach 1889-1911 przeprowadzono w nim generalny remont, przebudowując wszystkie kondygnacje i zakładając instalacje, a także dwukrotnie powiększając zamkowy park.  W czasie II wojny światowej Potoccy nie byli prześladowani przez Niemców, a w zamku mieścił się sztab Wehrmachtu. W 1944 roku ówczesny właściciel - Alfred Potocki opuszcza zamek i ucieka na zachód zabierając ze sobą wiele dóbr zamkowych. Po wojnie zamek zostaje przejęty przez władze Polski Ludowej i przekształcony w muzeum. W 2005 roku zespół pałacowo - parkowy w Łańcucie został wpisany na listę pomników historii.


Miejsca sprzedaży:
> Galeria Marzenie - Maneż Zamku w Łańcucie, ul. 3 Maja 10, Łańcut (web)


19.05.2024 - dostępny bez problemów
15.11.2023 - dostępny bez problemów
06.08.2023 - dostępny bez problemów
01.07.2022 - dostępny bez problemów
05.06.2022 - znaczek niedostępny

Dodać komentarz*) pola obowiązkowe

Grzegorz Sumiła
Grzegorz Sumiła
ZT
Brak znaczka w sprzedaży. Pani prowadząca stoisko w galerii marzenie stwierdziła że musi je zamówić.
 
Rafał
Rafał
Zamek w Łańcucie
Wszystko w jak najlepszym porządku. Jest znaczek i 3 pieczątki.
 
Yukhym, Ukraina
741
Марку купил у магазині в галереї - 7 зл. Поруч гарна виставка картин.
Znaczek zakupił w sklepu w galerii - 7 zł. Obok piękna wystawa obrazów.
 
Kamil Rokosz
Kamil Rokosz
Zamek
Piękny Zamek który trzeba zwiedzić będąc na podkarpaciu.
 
Grzegorz Kaczmarczyk
741
Duża cześć służąca do zwiedzania w remoncie. Nie można zwiedzić np. parowozowni. Są za to do zwiedzania stajnie i piękna wystawa ikon. Dział historii miasta w weekendy zamknięty a szkoda. Znaczki plus pieczątki dostępne w punkcie z pamiątkami w bliskiej odległości od kas biletowych . Cena standardowa .
 
Bartłomiej Lubaś
Bart
ZT, 741
Pałacu nie trzeba reklamować :), pani w sklepiku ma też pieczątki :) - cena oczywiście 7 zł
 
BEATA ZADZIMSKA
Samanta
ZT
Znaczki do kupienia w sklepiku z pamiątkami w galerii. Cena standard 7zł. Pani sprzedająca znaczki zainteresowana ideą znaczkową. Okazało się, że kupiłam dwa pierwsze znaczki. Zamek zwiedzałam już kilka razy, ale kwitnących pięknych czerwonych róż przy wejściu do zamku w listopadzie jeszcze nie widziałam. Warto było przyjechać.