Kuźnia RaciborskaDziś także podwójna znaczkowa premiera, z tą jednak różnicą, że jeden ze znaczków to Znaczek Okolicznościowy. Dzisiejsze znaczki to namacalny dowód na to, że także zwykli kolekcjonerzy mogą sami, w swoim miejscu zamieszkania zainicjować powstanie nowych znaczków. Tym razem znaczki zostały wydane pod wpływem działań Andrzeja, który znaczkową ideą zaraził pracowników Urzędu Miejskiego w Kuźni Raciborskiej. Za niniejsze działania serdecznie dziękujemy Andrzejowi i zachęcamy innych kolekcjonerów, by znaczkową pasją zarażali ludzi w swoich miejscowościach.

A tymczasem przechodzimy do konkretów czyli wiadomośći, które interesują Was najbardziej, a więc terminy dostępności znaczków. Otóż ZO No. 40045 dostępny będzie w sprzedaży od 7 sierpnia, natomiast ZT No. 617 dostępny będzie w swoim punkcie sprzedaży już od 4 sierpnia. Po więcej informacji nt. dzisiaj zaprezentowanych znaczków zapraszamy na ich podstrony i zachęcamy do wizyty w Kuźni Raciborskiej, Rudach i okolicach.

KOLEJ WĄSKOTOROWA W RUDACH  No. 617

Miłośnicy kolei wąskotorowej mogą tutaj skorzystać z przewozu turystycznego zarówno parowozem, jak i lokomotywą spalinową na odcinku 6 km z Rud do Stanicy lub z Rud do Paproci. Uroczyste oddanie pierwszego odcinka kolei wąskotorowej linii Gliwice – Rudy – Racibórz nastąpiło 25 marca 1899 roku. Służyła ona głównie do przewozu pasażerskiego, w mniejszym stopniu towarowego. Linię zamknięto w marcu 1992 r. Pierwszego marca 1993 roku decyzją Wojewódzkiego Konserwatora Zabytków w Katowicach linia Gliwice – Racibórz została wpisana do rejestru zabytków klasy A. Zabytkowa stacja znajduję się na Szlaku Zabytków Techniki Województwa Śląskiego, największego w Polsce kompleksu poprzemysłowych obiektów zabytkowych.