633Fajnie było zakończyć lipiec znaczkową premierą, ale jeszcze fajniejsze uczucie to dać Wam kolejny znaczek w pierwszym dniu nowego miesiąca.  

Jak widzicie dzisiaj znaczek z Zamkiem w Golubiu - Dobrzyniu czyli kolejne znaczkowe miejsce w województwie kujawsko - pomorskim. Zauważcie, że to kolejny przykład na to, że znaczki nie lubią być osamotnione i jeśli w okolicy powstanie jeden krążek, to wkrótce dołączy do niego kolejny.

Warto zatem promować znaczki w swojej okolicy. Dzięki temu na znaczkowej mapie przybywa kolejnych atrakcji, a i turyści chętniej wybieraja się tam, gdzie jest więcej krążków.

A tymczasem pora na przedstawienie dzisiejszej znaczkowej gwiazdy. Link i opis poniżej, a my tylko dodamy, że znaczek w sprzedaży pojawi się 2 sierpnia. Zapraszamy do Golubia - Dobrzynia i czekamy na Wasze relacje.

ZAMEK W GOLUBIU - DOBRZYNIU  No. 677

Krzyżacki zamek w Golubiu-Dobrzyniu leży na wysokim wzgórzu na prawym brzegu Drwęcy, górując nad okolicą. Ceglany zamek wybudowano na przełomie XIII i XIV wieku z inicjatywy krzyżackiego komtura Konrada von Sacka. Budowlę wzniesiono na planie prostokąta, a jej mury zwieńczone są renesansową attyką. W narożach zamku znajdują się niewielkie wieżyczki, natomiast w południowo-zachodnim narożniku stoi cylindryczna baszta, a tuż obok niej przy bramie wjazdowej niewielka przybudówka, przeznaczona prawdopodobnie na dom komtura. Budowę zamku zakończono po 1330 roku. Od warownego przedzamcza zamek oddzielała sucha fosa. W 1410 roku zamek został zajęty przez rycerstwo polskie, a rok później po podpisaniu I pokoju toruńskiego zamek zwrócono Krzyżakom. Podczas wojny golubskiej w 1422 roku zamek poważnie ucierpiał. W latach 1616–1623 przebudowany na polecenie królewny Anny Wazówny, która objęła starostwo golubskie. W czasie kolejnych stuleci zamek kilkakrotnie ulegał uszkodzeniom i był przebudowywany. W 1920 roku urządzono na zamku muzeum. Po wojnie obiekt po raz kolejny odrestaurowano, a w 1977 roku na zamku odbył się jeden z pierwszych w Polsce turniej rycerski. Obecnie na zamku mieści się muzeum wraz z hotelem i restauracją.