VI OGÓLNOPOLSKIE SPOTKANIE KOLEKCJONERÓW ZT - WYCIECZKA DO MUZEUM BROWARU ŻYWIEC

W zeszłym tygodniu opisaliśmy pokrótce pierwszą z atrakcji przewidzianą do zwiedzania podczas VI Ogólnopolskiego Spotkania Kolekcjonerów Znaczków Turystycznych. Dziś postanowiliśmy zrobić Wam apetyt na piwo przenosząc się do Muzeum Browaru Żywiec, które odwiedzimy w piątkowe popołudnie.

Muzeum Browaru Żywiec zostało otwarte z okazji 150-lecia browaru w 2006 roku. Znajduje się w dawnych piwnicach leżakowych browaru, które zresztą zostały wykute w skale. Świat, do którego przenosi nas wizyta w muzeum to ponad 160-letnia historia browaru oraz produkowanego w nim piwa, które warzone jest w Żywcu nieprzerwanie od samego początku istnienia browaru. Browar natomiast został zbudowany przez arcyksięcia Albrechta Fryderyka Habsburga na terenach należących do jego majątku. Dążąc do tego, by warzone w browarze piwo było perfekcyjne, Habsburg stworzył Żywiecką Szkołę Piwowarską zatrudniając mistrzów tego fachu z Cieszyna, Czech i Austrii. Ich wiedza i doświadczenie zaowocowały wkrótce kilkoma rodzajami warzonego piwa, cenionego nie tylko w Polsce, ale i na świecie.

Muzeum Browaru Żywiec jest jednym z obiektów Szlaku Zabytków Techniki Województwa Śląskiego, a jego zwiedzanie pozwala poznać tajniki produkcji piwa. Zwiedzający przede wszystkim mogą poznać skłądniki, z których produkuje się bursztynowy trunek. Przy pomocy „wehikułu czasu” przenoszą się do XIX-wiecznego Żywca gdzie oprócz zakładu bednarskiego i drukarni funkcjonuje sklep kolonialny czy karczma. Historia browaru i piwowarstwa znajduje się tu dosłownie na wyciagnięcie ręki, a cały przekaz uatrakcyjnia multimedialna gra dżwięku i obrazu. Zwiedzanie kończy się degustacją piwa lub soku.

To oczywiście tylko niektóre z atrakcji jakie czekają na zwiedzających. Pełen wachlarz atrakcji dostępny jest na miejscu. Tego trzeba doświadczyć osobiście.

Przypominamy, że chcąc uczestniczyć czy to w zwiedzaniu, czy jakiejkolwiek innej części VI Ogólnopolskiego Spotkania Kolekcjonerów Znaczków Turystycznych należy zgłosić ten fakt, wypełniając formularz zgłoszeniowy. Ilość dostępnych miejsc, zarówno podczas spotkania jak i w czasie wycieczek jest ograniczona, dlatego decyduje kolejność zgłoszeń.

Formularz zgłoszeniowy dostępny jest na stronie www.znaczki-turystyczne.pl/spotkanie2017.