W minionym tygodniu przygotowaliśmy dla Was dwie znaczkowe premiery, ale do piątku tylko jeden ze znaczków udało się opracować i pokazać. Dziś już wszystko co potrzeba zgromadziliśmy, w związku z czym nic nie stoi na przeszkodzie, aby Was poinformować o znaczku turystycznym z Muzeum w Raciborzu.

Tymczasem przedstawiamy wspomniany znaczek, na którym pokazano jeden z muzealnych obiektów. Jeśli zajrzycie do opisu zamieszczonego poniżej, to poznacie historię Muzeum w Raciborzu i tego obiektu również. Więcej informacji znajdziecie oczywiście w audiobedekerze, do którego dostęp uzyskacie skanując QR kod z naklejki dołączonej do znaczka.

Zapraszamy więc do lektury, a także do zwiedzania Muzeum w Raciborzu. Jest to jedno z najbogatszych muzeów na Śląsku, więc nudzić się w nim na pewno nie będziecie. Jak nas poinformowano, znaczek od dzisiaj będzie dostępny w sprzedaży, także macie szansę na ciekawie spędzoną niedzielę. 

MUZEUM W RACIBORZU No. 1132

Muzeum w Raciborzu mieści się w XIV wiecznym budynku pokościelnym, należącym w przeszłości do zgromadzenia sióstr dominikanek. Oficjalne otwarcie muzeum miało miejsce 4 grudnia 1927 r. Pierwsze ekspozycje prezentowały m.in. zbiory naczyń cynowych, szklanych i porcelanowych, militariów, rzeźby i malarstwa sakralnego, ksiąg i przedmiotów liturgicznych, zabytki archeologiczne i etnograficzne. Od roku 1938 r. muzeum zajęło całą powierzchnię dawnego kościoła pod wezwaniem Św. Ducha. Podczas wojny znaczna część zbiorów muzealnych uległa zniszczeniu lub zagubieniu. Po zakończeniu II wojny światowej rozpoczęto na nowo organizację muzeum. Po 1948 roku wystawiennictwo obejmowało kulturę ludową ziemi raciborskiej, sztukę średniowieczną, rzemiosło artystyczne, militaria oraz zabytki Starożytnego Egiptu. Dzisiejsze muzeum mieści się w trzech obiektach. W dawnym kościele ss. Dominikanek eksponowane są wystawy stałe i czasowe. Przy ul. Chopina 12 prezentowane są wystawy stałe. Jest tu również biblioteka muzealna oraz magazyny ze zbiorami. Administrację placówki ulokowano w budynku przy ul. Rzeźniczej 15. Muzeum w Raciborzu jest jednym z najstarszych i najbogatszych w eksponaty muzeów na Śląsku.