Są w Polsce miejsca, gdzie Znaczki Turystyczne nie są znane. Są też miejsca, gdzie o znaczkach już się mówi, ale sytuacja nie sprzyja ich powstawaniu. Są na szczęście i miejsca, w których w końcu coś w kwestii ZT zaczyna się dziać i takim miejscem jest Kalisz, w którym po wielu próbach czynionych przez samych kolekcjonerów, po dosłownie dwóch latach zabiegania, pojawia się pierwszy znaczek. Przedstawiamy zatem pierwszy kaliski ZT, który powstał dzięki zaangażowaniu zapalonego kolekcjonera. Mamy nadzieję, że to dopiero początek ekspansji Znaczków Turystycznych w tym mieście, bo jakby nie było Kalisz ma się czym pochwalić. Znaczek w sprzedaży dostępny od  wtorku (18 sierpnia).

347

WIEŻA RATUSZOWA W KALISZU No. 347

Ratusz w Kaliszu to neoklasycystyczny budynek, wzniesiony w latach 1920–1924, wpisany do rejestru zabytków w 1993. Stoi na środku Głównego Rynku. Podpiwniczony o czterech kondygnacjach, wzniesiony na planie kwadratu z niewielkim dziedzińcem pośrodku. Na dziedzińcu stoi rzeźba przedstawiająca mityczną Florę, wykonana ok. 1900 r., która została przeniesiona z parku. Turyści mogą z przewodnikiem wejść na kaliską wieżę ratuszową i wysłuchać opowieści o historii miasta z najstarszą w Polsce metryką pisaną Na ratuszowej wieży urządzono punkt widokowy, skąd z wysokości 50 m roztacza się panorama miasta. W wieży znajduje się zegar z napisem "Ufundowany przez Prezydenta Mieczysława Szarrasa i Ławnika Zygmunta Grossa ze składek mieszkańców Kalisza. 1925". Szklane tarcze zegara widoczne są z czterech stron świata. Mają średnicę 3 m, cyfry i wskazówki są żeliwne, a każda ze wskazówek waży 12 kg. Zegar nakręcany jest raz na dobę i napędzany poprzez zamontowany w nim silnik.

GPS: 51.762630 , 18.089756 ,   Miejsce sprzedaży: Rynek Główny (Kram z pasją... z tyłu budynku ratusza - dawna kwiaciarenka)