Działamy dalej i zgodnie z sugestią samych turystów z kolejną premierą wędrujemy około 200 kilometrów na północny zachód. Tym razem na znaczkowej mapie obiektów turystycznych mamy dla Was ciekawe muzeum w Pile.

Standardowo opis tej atrakcji publikujemy poniżej, a na podstronie znaczka znajdziecie dodatkowe odnośniki do stron internetowych. Proponujemy także zapoznać się z sylwetką patrona muzeum, który był niezwykle interesującą osobą.

Znaczki w Pile czekają już na zwiedzających, ale zanim wyruszycie w teren koniecznie upewnijcie się, że muzeum na pewno w danym dniu jest czynne (część placówek z racji zagrożenia koronawirusem już wprowadziło przerwy w dostępności).

MUZEUM STANISŁAWA STASZICA W PILE  No. 938

Muzeum Stanisława Staszica w Pile powstało w 1951 r. w domu Stasziców usytuowanym na przedmieściu miasta nazywanym „Zamościem”. Rodzice Staszica mieli swój folwark, na który składał się dom mieszkalny oraz zabudowania gospodarcze: stodoła, obora i owczarnia. Wszystko to było własnością Stasziców do końca wieku XVIII., a następnie przeszło w ręce innych pilskich rodzin. Dom mieszkalny zniszczony częściowo w czasie walk o Piłę, został odbudowany w latach 1947-1948 i przeznaczony na cele muzealne jako miejsce pamiątek po Stanisławie Staszicu – najznakomitszym z pilan. Muzeum jest instytucją kultury, która gromadzi, opracowuje i przechowuje dobra kultury związane bezpośrednio lub tylko pośrednio z osobą Staszica i staszicowską tradycją, prowadzi badania naukowe, działalność wystawienniczą i edukacyjną. Przy Muzeum Stanisława Staszica w Pile od 2003 roku istnieje „Galeria MS”. Galeria prezentuje współczesną fotografię, malarstwo, rysunek, grafikę i obiekty przestrzenne.