Niby jeden dzień różnicy, a jednak wstęp, który przygotowaliśmy na poniedziałek nie bardzo pasował do wtorku. Widzicie natomiast na załączonej grafice, że chodzi o znaczkową nowość, a zatem najwyższy czas zapowiedzieć najnowszy znaczek turystyczny.

Tym razem za jego pośrednictwem chcielibyśmy zachęcić Was do odwiedzania Strzelec Krajeńskich i zwiedzania turystycznych atrakcji tego miasta. Jedna z nich znalazła się nawet na znaczku, a o kolejnych z pewnością dowiecie się, odwiedzając Punkt Informacji Turystycznej.

To właśnie w Punkcie Informacji Turystycznej już od najbliższej środy, czyli od 12 czerwca, będzie można nabyć prezentowany dzisiaj krążek. Tymczasem zapoznajcie się z poniższym opisem prezentowanego na znaczku obiektu i wpiszcie Strzelce Krajeńskie na listę miejsc do odwiedzenia. Wakacje tuż, tuż, więc najwyższa pora planować wyjazdy i kolejne miejsca do zobaczenia.

BASZTA CZAROWNIC W STRZELCACH KRAJEŃSKICH No. 1297

Baszta Więzienna, nazywana też Basztą Czarownic lub Basztą Prochową, znajduje się po północnej stronie średniowiecznego miasta. Budowla wzniesiona została pod koniec XIII w. jako baszta łupinowa, a następnie przebudowana i nadbudowana. Obiekt założony jest na planie czworobocznym, zbliżonym do kwadratu. Baszta w dolnej partii posiada formę prostopadłościenną, przechodząc powyżej za pomocą narożnych tromp – w formę spłaszczonego walca. W zwieńczeniu znajduje się wąska platforma widokowa oraz stożkowy, ceramiczny hełm z chorągiewką pogodową z datą roczną „1729”, odnoszącą się do jednego z remontów budowli. Wnętrze baszty podzielone zostało na trzy kondygnacje skomunikowane pierwotnie drabinami lub stromymi, drewnianymi schodami. W obrębie każdej z nich znajduje się po jednym pomieszczeniu doświetlonym wąskimi oknami. W XVII wieku w baszcie mieściło się więzienie, zlokalizowane w przyziemiu budowli, a następnie magazyn prochu.