Już w najbliższą środę, 13 grudnia, w rawickim Ratuszu odbędzie się uroczystość jubileuszowa z okazji 50-lecia rozpoczęcia działalności przez Muzeum Ziemi Rawickiej. Okazji tej towarzyszyć będzie wystawa poświęcona historii muzeum, ale też prezentowany poniżej znaczek okolicznościowy. Dziś jest więc doskonała okazja, aby Was o tym poinformować i tym samym zaprosić do zwiedzania muzeum.

To jednak nie koniec niespodzianek jakie przygotowali pracownicy muzeum. Śledźcie więc jego stronę internetową i profil FB, a najlepiej zaplanujcie wizytę w Rawiczu i wspólne świętowanie. I pamiętajcie, że prezentowany właśnie znaczek do sprzedaży trafi dopiero 13 grudnia.

Tymczasem zerknijcie na poniższy opis i poznajcie skróconą historię Muzeum Ziemi Rawickiej.

ZO - 50 LAT MUZEUM ZIEMI RAWICKIEJ W RAWICZU 1973 - 2023

Muzeum Ziemi Rawickiej powstało w 1973 r., uroczysta inauguracja jego działalności nastąpiła 13 grudnia 1973 r. Decyzję o utworzeniu muzeum podjęto w 1971 r., lecz jego uruchomienie nastąpiło po kilku latach, m.in. z powodu konieczności adaptacji pomieszczeń w zabytkowym Ratuszu. Przez 50 lat zbiory poszerzały się i obecnie w muzeum znajdują się następujące pomieszczenia ekspozycyjne: Sala Etnograficzna, Sala Dawnych Rzemiosł, Sala Bracka im. Romana Rybackiego, Sala Kadecka, Sala Portretowa, Historyczny Gabinet Burmistrza, Sala im. Stanisława Kukli, galeria wystaw czasowych. Do sal, umieszczonych na parterze budynku, prowadzi ozdobna kuta brama z motywami herbowymi miast powiatu rawickiego. Wyjątkowy projekt stworzony przez rawickiego artystę Zbigniewa Łukowiaka został zrealizowany przez Warsztaty Zasadniczej Szkoły Zawodowej pod przewodnictwem Cyryla Hamielca – ówczesnego kierownika warsztatów. Do dnia dzisiejszego brama budzi podziw, stała się symbolem i znakiem rozpoznawczym placówki. Z okazji 50-lecia rozpoczęcia działalności przez muzeum 13 grudnia 2023 r. w rawickim Ratuszu odbędzie się uroczystość jubileuszowa, podczas której zostanie zaprezentowana wystawa poświęcona historii muzeum, wystawa czasowa litografii Marca Chagalla, a także kolekcja muzealiów będących nawiązaniem do początków działalności MZR.