Początek każdego roku to okres, w którym stosunkowo niewiele się dzieje, ale to tylko pozory. Po pierwszym tygodniu na rozruszanie się po świątecznym zastoju ostro ruszamy do działania i na dobry początek roku mamy dla Was premierę.

Jak widzicie pierwszym znaczkiem w tym roku jest znaczek okolicznościowy. O Roku Świętym Compostelańskim przeczytacie poniżej, a my dodamy jedynie, że prezentowany znaczek jest znaczkiem dwustronnym, w związku z tym jego cena będzie wyższa niż zwykłych znaczków, które po obu stronach mają taką samą grafikę. 

Prezentowany znaczek to przede wszystkim gratka dla kolekcjonerów, ale także wyjątkowa pamiątka dla pielgrzymów przemierzających szlaki św. Jakuba i osób świętujących Rok Święty Compostelański. Mamy nadzieję, że za pośrednictwem tego znaczka więcej osób przekona się do podróżowania szlakiem św. Jakuba, na którym znajduje się wiele miejsc oznaczonych znaczkiem turystycznym. A jeśli wśród naszych czytelników są zarządcy kościołów położonych na szlaku św. Jakuba lub innych miejsc promujących tę tematykę, to zachęcamy do współpracy. Rok Święty Jakubowy to świetna okazja, aby znaczkami turystycznymi oznaczyć kolejne obiekty i przyciągnąć do nich turystów.

Na początek najnowszy znaczek dostępny będzie w Sanktuarium św. Jakuba w Brzesku, ale wierzymy, że lista miejsc wkrótce się powiększy. Sprawdzajcie dostępność znaczka co jakiś czas, a tymczasem zapiszcie sobie Brzesko jako cel tegorocznej wycieczki, bo co jak co, ale przy takiej okazji miasto to i Sankturium koniecznie trzeba odwiedzić.

ZO - ROK ŚWIĘTY COMPOSTELAŃSKI 2021

Pierwszy taki rok ustanowił papież Kalikst II w 1126 roku i od tego czasu istnieje zwyczaj ogłaszania lat świętych, gdy danego roku święto liturgiczne św. Jakuba Starszego Apostoła – 25. lipca, wypadnie w niedzielę. Ostatni Rok Święty Jakubowy był w 2010 r., obecnie niedziela 25 lipca wypadnie w 2021 i następny będzie w 2027 r. Możliwość taka przypada co 6,5,6 i 11 lat. Główne uroczystości odbywają się w katedrze św. Jakuba w Santiago de Compostela w Hiszpanii. Tam przechowywane są relikwie Apostoła, którego grób, spośród pozostałych apostołów, znajduje się najdalej od Jerozolimy. Santiago de Compostela to obok Jerozolimy i Rzymu najstarsze miejsce pielgrzymkowe chrześcijaństwa. Droga do Santiago de Compostela (Camino), wyznaczona muszlą czy żółtą strzałką staje się najbardziej rozpoznawalnym w Europie szlakiem pielgrzymkowym. Od 15 lat w Polsce rozwija się sieć Dróg św. Jakuba, istnieje ich obecnie ponad 7000 km. Przy tych Drogach, dzięki staraniom czcicieli św. Jakuba, przyjaciołom dróg jakubowych, Caminowiczom i Bractwom Jakubowym erygowano dotychczas, dekretami biskupów diecezjalnych,  sześć sanktuariów św. Jakuba, siódme w Toruniu będzie erygowane w obecnym roku. Sanktuaria św. Jakuba w Polsce: przy Dolnośląskiej Drodze św. Jakuba - Jakubów (diecezja zielonogórsko – gorzowska), przy Pomorskiej Drodze św. Jakuba – Lębork (diecezja pelplińska), przy Beskidzkiej Drodze św. Jakuba – Szczyrk (diecezja bielsko-żywiecka), przy Małopolskiej Drodze św. Jakuba – Więcławice Stare (archidiecezja krakowska), przy Drodze Via Regia: Małujowice (archidiecezja wrocławska) i Brzesko (diecezja tarnowska) oraz przy Drodze Camino Polaco – Toruń (diecezja toruńska).