Wczoraj rozpoczął się kolejny tydzień, ale specjalnie na dzisiaj zostawiliśmy tę premierę, abyście bardziej rozbudzeni po weekendzie nie przegapili jej i kilku ważnych spraw z nowym znaczkiem związanych.

A znaczek jak widzicie, przedstawia niebywałą atrakcję turystyczną w Mrozach, czyli tramwaj konny. Nie będziemy jednak rozpisywali się na jego temat, bo jak zawsze info o znaczkowym obiekcie znajdziecie na jego podstronie, a po wizycie w Mrozach i zakupie znaczka w dołączonym do niego audiobedekerze.

Teraz najważniejsze jest to, że znaczek w sprzedaży dostępny będzie dopiero za kilkanaście dni, a więc od 25 kwietnia, wyłącznie tylko poprzez system rezerwacyjny tramwaju.

Zachęcamy Was zatem do odwiedzenia Mrozów i do poznania historii tramwaju konnego. Mamy nadzieję, że dzisiejsza premiera będzie świetną propozycją na ciekawe spędzenie majowego weekendu. Rezerwujcie sobie terminy, weryfikujcie plany i do zobaczenia na znaczkowym szlaku.

TRAMWAJ KONNY W MROZACH No. 1131

Historia tramwaju konnego kursującego na rasie Mrozy – Rudka w latach 1902-1967 związana jest z budową szpitala w Rudce, który powstał w związku z rozszerzającą się w 1898 r. epidemią gruźlicy. Wybitny lekarz bakteriolog doktor Teodor Dunin zaapelował wówczas o utworzenie specjalistycznego szpitala, w którym chorzy mogliby dochodzić do zdrowia. W 1902 r. ruszyła budowa szpitala, który znajdował się kilka kilometrów od stacji kolejowej, na której wyładowywano przywożone pociągiem z Warszawy materiały budowlane. Aby ułatwić ich transport do Rudki, położono tory pod kolejkę. Pierwsi pacjenci pojawili się w Rudce 29 listopada 1908 r. Tego dnia po raz pierwszy, zamiast materiałów budowlanych, tramwaj konny przewiózł ludzi. Kolejka kursowała sześć razy dziennie przez 59 lat, a po raz ostatni odjechała w 1967 r. Na początku XXI wieku postanowiono odbudować tramwaj konny. Uzyskano dotację, odtworzono szlak, położono podkłady, wykonano replikę wagonu i zamontowano szyny na trasie liczącej niecałe 2 km. 28 października 2011 r. tramwaj konny powrócił do Mrozów.