NOWE ZNACZKI TURYSTYCZNE W WOJ. ŁÓDZKIM

W naszych wędrówkach szlakiem Znaczka Turystycznego warto od czasu do czasu wybrać się także do centrum Polski, która w tym miejscu także zachwyca przyrodą, zabytkami i innymi atrakcjami turystycznymi. Tym razem zapraszamy do Łodzi i Łęczycy, gdzie swoją premierę mają kolejne dwa Znaczki Turystyczne. Powstały one dzięki dużemu zaangażowaniu kolekcjonerów Sebastiana i Lilli z Łodzi, którym serdecznie dziękujemy. Podziękowania należą się także Pani Katarzynie z Muzeum Archeologicznego i Etnograficznego w Łodzi.

Muzeum Archeologiczne i Etnograficzne w Łodzi No. 224

147

Muzeum Archeologiczne i Etnograficzne w Łodzi znajduje się w zabytkowym budynku z 1856 roku według projektu Jana Karola Mertschinga. W budynku pierwotnie mieściła się Szkoła Powiatowa Realna, następnie Łódzka Szkoła Rzemieślnicza, na krótko w gmachu urzędował także Magistrat łódzki. Obecny budynek to efekt wizji dwóch łódzkich architektów – Hilarego Majewskiego (1884) oraz Wiesława Lisowskiego (w latach 1924-1925). Ostatecznie budynek otrzymał klasycystyczną formę okazałego czteropiętrowego gmachu. Od 1945 roku stał się siedzibą Muzeum Archeologicznego i Etnograficznego, które stało się największym muzeum w Łodzi. Muzeum gromadzi eksponaty: archeologiczne związane z prehistorią regionu, etnograficzne, numizmatyczne, a także udostępnia zbiory kultur pozaeuropejskich (japońskiej, afrykańskiej). Posiada również ciekawy zbiór Działu Widowisk Lalkowych. Muzeum mieści się w jednym z charakterystycznych miejsc Łodzi, a mianowicie na Placu Wolności z pomnikiem Tadeusza Kościuszki projektu Mieczysława Lubelskiego.

GPS: 51.776353, 19.455533,  Miejsce sprzedaży: Muzeum - Plac Wolności 14, Łódź

Łęczycka Zagroda Chłopska w Kwiatkówku No. 225

147

Skansen „Łęczycka Zagroda Chłopska” w Kwiatkówku niedaleko Łęczycy to jeden z trzech elementów projektu pod nazwą „Tum – perła romańskiego szlaku”. Skansen odtwarza warunki życia wsi łęczyckiej z okresu międzywojnia i prezentuje rzadkie budownictwo gliniane. Składa się z glinianej chałupy, zabudowań gospodarskich, wiatraka, kuźni, olejarni oraz mniejszych form takich jak: studnia, kapliczka i ule. Główną atrakcją skansenu jest wiatrak pochodzący z 1820 roku, gdzie w przyszłości mają być prezentowane pokazy mielenia zboża oraz wystawa obrazująca młynarstwo wiatrowe, bardzo popularne na tych terenach. Skansen w swej edukacyjnej roli pomoże każdemu wyobrazić sobie jak wyglądała i funkcjonowała polska wieś przed około stu laty. W otoczeniu skansenu w Tumie można podziwiać 850 letnią romańską archikolegiatę łęczycką pw. NMP i św. Aleksego ufundowaną przez synów Bolesława Krzywoustego oraz drewniany kościół pw. Św. Mikołaja z 1761 roku. Skansen wraz z rekonstrukcją grodziska i pawilonem muzealnym, jest ośrodkiem zamiejscowym Muzeum Archeologicznego i Etnograficznego w Łodzi.

GPS: 52.060051, 19.229794,  Miejsce sprzedaży: Skansen - Kwiatkówek 26A

Przy okazji pobytu w Kwiatkówku wielbicieli Znaczka Turystycznego zachęcamy do wizyty w pobliskiej Łęczycy gdzie w Zamku Królewskim zdobyć można ZT No. 202