To już ostatnia znaczkowa premiera w tym tygodniu, Za jej sprawą, podobnie jak w poniedziałek przeniesiemy się na teren województwa opolskiego, ale na południe od stolicy regionu do miejscowości Rogów Opolski, gdzie w pobliżu meandrującej Odry znajduje się piękny zamek. 

Kilka faktów nt. tego zamku znajdziecie w poniższym opisie. Nie będziemy jednak Wam odbierali przyjemności poznawania jego historii. Jak zapewne zauważyliście to 888 znaczek turystyczny w Polsce, a więc warto ten fakt odnotować, a znaczek jako pewien symbol włączyć do swojej kolekcji, oczywiście po uprzednim zwiedzeniu zamku..  

Tymczasem zachęcamy do zapoznania się z obiektem dzisiejszej premiery, a po znaczki do Rogowa Opolskiego zapraszamy od 18 października. Podpowiemy jedynie, że będzie je można zdobyć na hasło "znaczki turystyczne", więc nie zapomnijcie o tym, gdy będziecie zwiedzać zamek. 

ZAMEK W ROGOWIE OPOLSKIM  No. 878

Po raz pierwszy właściciele dóbr rogowskich wymienieni zostali w XIV wieku. W następnych stuleciach pierwotny zamek był w posiadaniu osób znaczących w życiu publicznym i politycznym Śląska. Wśród nich byli bracia Bees - książęcy pisarze w kancelariach Piastów Śląskich, ród Haugwitzów, który od 1765 r. zadomowił się w Rogowie oraz ród Rogoyskich. Zamek nowożytny w formie zbliżonej do współczesnej zbudowany został pod koniec XVI wieku lub dopiero około roku 1620 przez rodzinę Rogoyskich. Wzniesiono wtedy dwa renesansowe skrzydła mieszkalne wraz z narożną basztą, dostawione do istniejącej prostokątnej wieży. Na przestrzeni kolejnych stuleci obiekt często zmieniał właścicieli. Po II wojnie światowej majątek upaństwowiono, w zamku zorganizowano przedszkole, a następnie spichlerz zbożowy. Od 1965 roku obiekt należy do Wojewódzkiej Biblioteki Publicznej w Opolu. Poprzez remont budynkowi przywrócono dawny charakter zamku renesansowo - klasycystycznego z dziedzińcem z dwóch stron zamkniętym pięknymi krużgankami.