456Dziś pora na kolejną znaczkową premierę. Po piątkowych doniesieniach z Otmuchowa pozostajemy na terenie województwa opolskiego. Tym razem po raz kolejny zaglądamy do obfitujących w ciekawe miejsca Głuchołaz. To tutaj znajdują się fragmenty murów obronnych i średniowiecznej studni, a teraz zabytki te możecie podziwiać także na najnowszym znaczku turystycznym. 

W chwili gdy publikujemy tę premierę znaczki zapewne już docierają do miejsca przeznaczenia, ale na wszelki wypadek napiszemy, że dostępne będę już od jutra tj. 13 grudnia

MURY OBRONNE I STUDNIA W GŁUCHOŁAZACH  No. 456

Przy ul. M. Skłodowskiej - Curie w Głuchołazach znajdują się pozostałości murów obronnych stanowiących niegdyś system umocnień miasta. Pierwsze wzmianki o Głuchołazach jako warowni pochodzą z 1263 roku. Pierwotnie obwarowania miejskie stanowił wał ziemny, palisada i fosa. Umocnienia murowane powstały z polecenia bpa Przecława z Pogorzeli dopiero około 1350 roku. Ówczesne mury miały wysokość 5 metrów i 2 metry szerokości. Niestety nie uchroniły one miasta przed husytami. Na mocy zawartego z nimi układu mury miały być zniszczone jednak ostatecznie zostały tylko obniżone do połowy wysokości. W późniejszych latach mury te częściowo odbudowano, ale wraz z biegiem lat, a szczególnie po powstaniu wielkich twierdz w Kłodzku i Nysie rozpoczęto proces ponownego niszczenia obwarowań. Tuż przy istniejących do dzisiaj fragmentach murów obronnych, w centralnym miejscu dziedzińca dawnego wójtostwa, znajduje się średniowieczna kamienna studnia. Jej cembrowinę odnaleziono kilka lat temu podczas prac archeologicznych. Na podstawie odnalezionych fragmentów studnię odrestaurowano i dziś obok murów obronnych jest ona jednym z obowiązkowych punktów wycieczkowych na mapie Głuchołaz.