449Dolnośląskich znaczków ciąg dalszy. Wydawać by się mogło, że Dolny Śląsk jest już oznaczkowany w stu procentach, a tymczasem wystarczy spojrzeć na północne krańce województwa i okazuje się, że jeszcze sporo znaczków może tu powstać. Na szczęście wszelkie luki powoli zaczynają się wypełniać i miejmy nadzieję za kilka lat i w tych częściach znaczków będzie więcej. 

A tymczasem zapraszamy do Krośnic, gdzie jedną z atrakcji turystycznych jest przedstawiona na znaczku Krośnicka Kolej Wąskotorowa i parowóz Px-48. O samym miejscu w wolnej chwili przeczytacie sobie w poniższym opisie. Warto też kliknąć w linki do stron internetowych obiektu i zapoznać się z godzinami jego otwarcia. Znaczek, który dzisiaj przedstawiamy będzie dostępny od 19 grudnia, a punkty sprzedaży znajdziecie klikając w poniższy link.

KROŚNICKA KOLEJ WĄSKOTOROWA  No. 449

Kolej wąskotorowa w Krośnicach to największa atrakcja turystyczna samych Krośnic jak i okolic. Niemal 3 kilometrowa trasa kolejki przebiega po terenie Zespołu Pałacowo – Parkowego Krośnice – Wierzchowice i nawiązuje swym przebiegiem do historycznej trasy Wrocławskiej Kolei Dojazdowej. Na trasie zlokalizowanych jest pięć mniejszych stacyjek wyposażonych w tablice edukacyjne. W bezpośrednim sąsiedztwie kolejki znajdują się również stawy rekreacyjne oraz wiata grillowa. Otwarcie kolejki nastąpiło 25 maja 2013. roku, a sama kolejka jest jedną z nielicznych czynnych kolei parkowych w Polsce. Tutejszą dumą jest lokomotywa parowa Px48 – 1907 wyprodukowana w 1955 roku. Lokomotywa ta niegdyś kursowała po trasie Wrocławskiej Kolei Dojazdowej, a później także Średzkiej Kolei Powiatowej. Oprócz w.w. lokomotywy na terenie Krośnickiej Kolei Wąskotorowej znajdują się także dwa inne parowozy o przeznaczeniu edukacyjno - ekspozycyjnym. Kompleks zamyka dworzec kolejowy, w budynku którego funkcjonuje Centrum Informacji Turystycznej mieszczące bar kolejkowy i sklep z pamiątkami.