781Pora na ostatnią w tym tygodniu znaczkową premierę i tym razem będzie to znaczek z północno-wschodniej Polski. W ubiegłym roku to właśnie tutaj, na Suwalszczyźnie powstało kilka pięknych znaczków, dzięki którym mogliście poznać niezwykłe miejsca i ludzi. 

Znaczkomaniakom jednak znaczków zawsze będzie za mało, w związku z tym dzisiejsza premiera to ukłon w kierunku tych z Was, którzy jeszcze nie odwiedzili tych rejonów. Będzie to kolejny pretekst do wizyty w tych rejonach, a jest tu co zwiedzać.

Znaczek, który właśnie prezentujemy przedstawia fragment dawnego Folwarku Hutta, a dokładnie odrestaurowaną bramę pochodzącą z czasów kamedulskich. Poniżej zamieściliśmy krótką charakterystykę folwarku, ale tak naprawdę historii tego obiektu nie da się dokładnie opisać w tysiącu znaków, dlatego tym bardziej zachęcamy do zdobycia tego znaczka i wsłuchanie się w nagranie audioprzewodnika, w którym o historii tego miejsca mogliśmy opowiedzieć znacznie więcej niż tutaj. A znaczek rzecz jasna już możecie zdobywać, gdyż właśnie trafił on do sprzedaży. Zapraszamy

FOLWARK HUTTA - SUWAŁKI  No. 781

Nieopodal Suwałk, nad brzegiem jeziora Koleśne znajdują się zabudowania osady Huta. Dawniej osada ta nosiła nazwę Hutta i była związana z hutą szkła, którą wigierscy kameduli założyli tutaj w XVIII wieku. Znajdował się tu również folwark, który rozpoczął działalność ok. 1765 roku. Pozostałością po dawnym folwarku i kamedulskiej działalności jest barokowa brama, którą dawniej poprzedzała fosa. Dziś zarówno brama jak i sąsiednie zabudowania to rekonstrukcja dawnego folwarku, przypominająca o historii tego miejsca, którą będąc w folwarku trzeba poznać. Obecnie Folwark Hutta to pensjonat oferujący swoim gościom nocleg i regionalne wyżywienie, ale przede wszystkim kontakt z naturą, ciszę i spokój. Folwark składa się z dwóch budynków: Spichlerza i Dwojaka, w ich piwnicach znajdują się odrestaurowane przestronne sale. Obiekt położony jest w otulinie Wigierskiego Parku Narodowego, a dodatkowo w atrakcyjnej okolicy. Jest to zatem idealne miejsce do wypoczynku, ale i jako baza wypadowa do pobliskich Suwałk czy Wigier.