Piątek trzynastego wcale nie musi być pechowy, a może być nawet ciekawym początkiem nadchodzącego weekendu. Właśnie na piątek przygotowaliśmy dla Was propozycje ciekawego spędzenia weekendu i jedna z nich dotyczy nadchodzącej Nocy Muzeów, na którą tym razem zapraszamy do Muzeum w Raciborzu.

Jak widzicie, to właśnie z tej okazji wydany został znaczek okolicznościowy, który prezentuje jeden z muzealnych eksponatów. Przeczytacie o nim poniżej, ale jeśli chcecie dowiedzieć się więcej, koniecznie musicie odwiedzić Muzeum w Raciborzu w tę jedną wyjątkową, muzealną noc w roku. Szczegóły na temat zwiedzania znajdziecie na muzealnej stronie i profilach społecznościowych.  

Znaczek dostępny będzie od jutra. Mamy nadzieję, że osoby, które trafią do raciborskiego muzeum w tym dniu, wykonają dla nas kilka fotek i napiszą krótką relację. Czekamy i oczywiście zachęcamy do zdobywania najnowszego znaczka i do odwiedzania placówek muzealnych w całej Polsce.

ZO - NOC MUZEÓW - MUZEUM W RACIBORZU

Pierwsza Noc Muzeów miała miejsce w styczniu 1997 w Berlinie. Pomysł cieszył się dużym powodzeniem, w związku z tym zaczęły powstawać podobne imprezy w innych miastach, m.in. pod nazwą Nuit Blanche w Paryżu i museums-n8 w Amsterdamie. Obecnie organizuje je ponad 120 miast Europy. Noc Muzeów jest świetną okazją, by w nietypowy sposób odwiedzić liczne muzea, galerie i inne instytucje kultury. Większość z nich czynna jest wtedy do późnych godzin wieczornych i nocnych, a dla zwiedzających dostępne są wyjątkowe atrakcje. Ideą tego wydarzenia jest to, że wstęp do poszczególnych placówek jest darmowy lub symboliczny. Organizatorzy przygotowują na tą noc specjalne atrakcje np. zwiedzanie obiektów zazwyczaj niedostępnych. Prezentowany w Muzeum w Raciborzu sarkofag wewnętrzny wchodzi w skład zabytkowego zespołu grobowego mumii Egipcjanki o imieniu Dżed - Amonet - ius – anch. Zabytki te zakupił baron Anzelm von Rothschild prawdopodobnie w latach 1826 -1827. W roku 1860 mumia, kartonaż oraz dwa sarkofagi trafiły do Raciborza. Obiekty te podarowano Gimnazjum Królewsko – Ewangelickiemu w Raciborzu, które mieściło się w budynkach klasztoru ss. Dominikanek, a następnie trafiły do zbiorów Muzeum w Raciborzu. Opisywany sarkofag w 2016 r. poddano konserwacji i specjalistycznym analizom. Po oczyszczeniu powierzchni, ukazały się wielobarwne kunsztownie wykonane polichromie przedstawiające m.in. postacie bóstw z panteonu staroegipskiego, oraz teksty pisane pismem hieroglificznym. Sarkofag w większości zbudowany jest z sosny alpejskiej, a twarz i peruka z Sykomory.