PACZKÓW - POLSKIE CARCASSONNE No. 161161

Pozostając na południu Polski zapraszamy do bogatego w zabytki Paczkowa, gdzie niebawem pojawi się kolejny Znaczek Turystyczny. Przy okazji zapraszamy także do pobliskiej Nysy i położonych nieco na zachód Złotego Stoku i Kamieńca Ząbkowickiego gdzie także niedawno pojawiły się nowe znaczki.

Paczków to miasto założone w 1254 r. z inicjatywy biskupa wrocławskiego. Gród miał w założeniu chronić południowo-zachodnią granicę księstwa biskupiego i w związku z tym już na samym początku został ufortyfikowany. Na początku XV w miasto zajęli husyci, którzy spowodowali w nim wiele zniszczeń. Mimo to wiek ten przyniósł miastu szybki rozwój gospodarczy, głównie za sprawą przywilejów nadawanych miastu przez biskupów. Wśród obiektów historycznych niewątpliwie zasługujących na uwagę turystów wymienić można właśnie rozbudowane fortyfikacje miejskie, gęsto usiane basztami i wieżami, a będące najlepiej zachowanymi tego typu obiektami na Śląsku. Ciekawość turystów powinien także wzbudzić Ratusz Miejski oraz Domu Kata. Na uwagę zasługują także paczkowskie kamienice oraz kościoły. Z uwagi na swój średniowieczny charakter i rozbudowane fortyfikacje miasto zyskało miano "Polskiego Carcassonne".

GPS: 50.46402, 17.006192,  Miejsce sprzedaży: Biuro turystyczne TeraTour www.zwiedzanie.paczkowa.pl, Rynek 20, Kiosk Lotto, ul. Armii Krajowej, (obok Wieży Wrocławskiej)