Nie tylko znaczki turystyczne są pretekstem do odwiedzania ciekawych miejsc. Dziś pokażemy Wam, że czasem także za sprawą znaczków okolicznościowych możemy wrócić do interesujących nas obiektów i przy okazji zdobyć znaczek wraz z bardzo pożądanym kuponem "JOKER". 

Zapraszamy Was zatem do Piotrkowa Trybunalskiego, gdzie już niebawem rozpoczną się obchody związane z 500-leciem istnienia tamtejszego zamku królewskiego. 

Prezentowany znaczek dostępny będzie od 19 sierpnia, dlatego już dziś zachęcamy do wizyty w Piotrkowie Trybunalskim i zwiedzania tutejszego muzeum, którego siedziba mieści się właśnie w zamku.

ZO - 500 - LECIE ZAMKU KRÓLEWSKIEGO W PIOTRKOWIE TRYBUNALSKIM

W 2019 roku Zamek Królewski w Piotrkowie Trybunalskim obchodzi 500-lecie oddania go do użytku. Rezydencja królewska Zygmunta Starego wzniesiona została przez architekta Benedykta – autora prac kamieniarskich na Wawelu oraz w Sandomierzu. Piotrkowską wieżę zbudowano na sztucznym nasypie, otoczonym fosą, do którego wchodziło się przez mostek wiodący do głównych drzwi. Trzykondygnacyjną bryłę budynku zbudowano na planie zbliżonym do kwadratu. Parter budynku był przeznaczony dla dworzan, na pierwszym piętrze znajdowały się zaś prywatne komnaty królewskie. Drugie piętro pełniło funkcję komnat reprezentacyjnych – odbywały się tu spotkania z senatorami oraz innymi dostojnikami. Dach budynku pierwotnie był dwuspadowy, a jego obecny kształt jest wynikiem późniejszych zmian. Piotrkowski zamek był oficjalną rezydencją monarszą do końca panowania Zygmunta Augusta. 500-letni zabytek był świadkiem wielu znaczących wydarzeń w historii Polski: w nim odbywały się obrady izby senackiej za czasów ostatnich Jagiellonów oraz posiedzenia Trybunału Koronnego w końcu XVI wieku. W sierpniu 1918 roku budynek przekazano Polskiemu Towarzystwu Krajoznawczemu, a cztery lata później otwarto w nim Muzeum Krajoznawcze Ziemi Piotrkowskiej. Główne obchody 500-lecia ukończenia prac budowlanych na Zamku Królewskim Zygmunta I Starego w Piotrkowie Trybunalskim zaplanowano na 21 września 2019 roku.