Cz. 5 - Nie wszystkie znaczki mają kupony i naklejki

Minęło sporo czasu od kiedy publikowaliśmy ostatnią część "rozterek znaczkomaniaków", a tych w okresie wakacyjnym zebrało się całkiem sporo, dlatego właśnie dzisiaj wznawiamy cykl i postaramy się, przynajmniej na niektóre Wasze pytania odpowiedzieć.

Zdarzyło się ostatnio kilka razy, że uzupełniając Wasze braki zamówiliście jedne z pierwszych znaczków okolicznościowych. Na reakcję nie trzeba było długo czekać, bo momentalnie posypały się skargi, że znaczki są niekompletne, że brakuje im kuponu, a co gorsza także naklejki.

Otóż informujemy po raz kolejny, że nie wszystkie znaczki takie kupony i naklejki posiadają. Tu akurat rzecz dotyczy dwóch znaczków okolicznościowych, ale czasem pytacie również dlaczego naklejek nie mają znaczki noworoczne.

Przedstawione na powyższej fotce znaczki okolicznościowe to jedne z pierwszych krążków. Żartobliwie można powiedzieć, że to już znaczkowa prehistoria, w której naklejki dopiero zaczęły się pojawiać. Do tego jak zapewne zauważycie znaczki te wyglądają troszkę inaczej niż te, które znacie. Mają zaokrąglone krawędzie i prawdopodobnie powstały jako znaczki komercyjne, które przemianowano na okolicznościowe. Takie właśnie ich przeznaczenie wyjaśniałoby brak kuponu.

A jeśli o kuponach już mowa, to przypominamy temat, który przewijał się już wiele razy i również dotyczy starszych wersji znaczków, jakie jeszcze gdzieś w Polsce można sporadycznie zakupić. Otóż część z nich (dosłownie śladowa ilość) posiada jeszcze stary kupon, który możecie zobaczyć na załączonym obrazku. Jeśli traficie gdzieś na tego typu ciekawostkę to wiedzcie, że jest to kupon, który posiada numer znaczka i możemy go wykorzystać w grze kolekcjonerskiej. Taki znaczek, a właściwie kupon, również nie posiada naklejki. 

Na tym dzisiaj skończymy i mamy nadzieję, że rozwialiśmy tym samym wątpliwości kolejnej grupy znaczkomaniaków. A jeśli coś jeszcze budzi Wasze wątpliwości to nie czekajcie - pytajcie.

Zespół Znaczków Turystycznych