Po kilku dniach wracamy do Wielkopolski, gdzie czeka na Was kolejny znaczek turystyczny, tym razem przygotowany przez Muzeum Ziemi Rawickiej, a przedstawiający zabytkowy budynek dawnej strzelnicy Bractwa Kurkowego w Rawiczu.

Nie jest to jednak przypadkowe wydawnictwo. W 2022 roku przypada bowiem 380 rocznica istnienia rawickiego Bractwa Kurkowego, które ze stowarzyszenia o charakterze obronnym stało się organizacją sportową i historyczną. 

Tak więc za sprawą kolejnego znaczka macie okazję uzupełnić swoją wiedzę na temat dawnego Rawicza i raz jeszcze odwiedzić to ciekawe miasto. A jeśli swój wyjazd zaplanujecie na najbliższy weekend, to z pewnością załapiecie się na Rawicki Jarmark Historyczny i wiele atrakcji, jakie w związku z tym wydarzeniem przygotowano. Znaczek w sprzedaży pojawi się podczas jarmarku, dlatego już dziś zapraszamy do Rawicza.

DAWNA STRZELNICA BRACTWA KURKOWEGO W RAWICZU No. 1176

Zabytkowy budynek dawnej siedziby rawickiego Bractwa Kurkowego – strzeleckiej organizacji społecznej utworzonej już w 1642 r., stanął w 1903 roku w miejscu wcześniejszych zabudowań o tym przeznaczeniu. Okazała, zachowana do dziś dawna bracka kwatera, zbudowana została według projektu Carla Klimma zgodnie z założeniami eklektyzmu. Gmach z cegły klinkierowej zdobi data jego wybudowania umieszczona na fasadzie nad wejściem głównym, wyżej zaś na frontonie - płaskorzeźba z godłem Rawicza. Członkowie braci strzeleckiej, prócz przestrzeni do doskonalenia umiejętności strzeleckich i rozgrywania turniejów, potrzebowali miejsca, gdzie toczyć mogli życie towarzyskie i rozrywkowe stowarzyszenia – stąd rozbudowa siedziby. Początkowo rola Bractwa związana była z samoobroną mieszczan, a także z kultywowaniem postaw obywatelskich. Gdy nikło widmo niebezpieczeństwa związanego z najazdami obcych wojsk, Bractwo Kurkowe przeobraziło się w organizację o charakterze sportowym. W 2022 r. przypada 380-lecie istnienia organizacji.