287Nie może być tak, że ze znaczkowymi premierami stale będziemy w jednym miejscu. W końcu znaczki choć w różnym tempie powstają także w innych rejonach kraju. Dziś przenosimy się w okolice Radomia i publikujemy pierwszy w tym roku znaczek z województwa mazowieckiego.

We Wsoli, bo o tej miejscowości mówimy, znajduje się piękny pałac mieszczący Muzeum Witolda Gombrowicza, którego większość z nas zna ze szkolnej lektury "Ferdydurke". Muzeum na pewno pozwoli bardziej poznać postać Gombrowicza i jego historię. Dodatkiem do zwiedzania niech będzie prezentowany dzisiaj znaczek, który w sprzedaży pojawi się od 15 grudnia. Zapraszamy do zwiedzania i nie zapomnijcie pochwalić się tym faktem na naszym profilu FB.

MUZEUM WITOLDA GOMBROWICZA WE WSOLI  No. 287

Muzeum Witolda Gombrowicza, oddział Muzeum Literatury im. Adama Mickiewicza, mieści się w zabytkowym pałacu we Wsoli, nieopodal Radomia. To tu w pierwszej połowie XX wieku mieszkał wraz z żoną - Aleksandrą z Pruszaków i córką Teresą brat Witolda Gombrowicza, Jerzy. Pisarz przyjeżdżał do Wsoli wielokrotnie, ostatni raz tuż przed wybuchem wojny w 1939 roku. We wsolskim pałacu powstawał Pamiętnik z okresu dojrzewania – debiut pisarza, oraz fragmenty słynnej powieści Ferdydurke. Ładny i wygodny pałac, wybudowany został w 1914 roku i stale tętnił życiem. Sam Gombrowicz bywając w tych okolicach w wolnych chwilach pływał po Radomce lub grywał w tenisa. W czterdzieści lat po śmierci doczekał się pierwszego w Europie, a prawdopodobnie również na świecie (jak twierdzi Rita Gombrowicz, wdowa po pisarzu) muzeum. Był mistrzem autokreacji, który pisał o sobie z niezrównanym kunsztem, czyniąc z siebie najważniejszego bohatera wszystkich dzieł. „Muzea są czymś arcymartwym, przyprawiającym o ból głowy” – pisał Gombrowicz w Dzienniku. Muzeum Witolda Gombrowicza stara się tej opinii zaprzeczyć: jest więc miejscem żywym, o bogatej ofercie, nie ograniczającej się jedynie do wystaw, lecz obejmującej również wydarzenia artystyczne i kulturalne:, spotkania literackie, konferencje, dyskusje, koncerty, spektakle.