415Kiedyś żartobliwie pisaliśmy, że wszystkie drogi prowadzą do Barda i że prędzej czy później znaczkowy turysta tutaj w końcu trafi. Jak sami wiecie pretekstów do powrotu w te miejsca jest dużo, bo już kilka znaczków w tej miejscowości powstało na przestrzeni lat, a dzisiaj chcielibyśmy Wam pokazać kolejny krążek. Jest to tym samym niezbity dowód na to, że im więcej znaczków w okolicy, tym większe prawdopodobieństwo na powstanie kolejnych.

Cieszcie się więc kolejnym znaczkiem, a my podpowiemy jedynie, że w sprzedaży dostępny on będzie od 16 sierpnia. Zapraszamy zatem do Barda i zwiedzania tego malowniczego miasteczka.

KLASZTOR SIÓSTR MARYI NIEPOKALANEJ W BARDZIE  No. 415

W północnej części miasta, powyżej Zielonego Ronda, w maju 1935 r. M. Klotylda Mende z Wrocławia, generalna przełożona Sióstr Marianek, rozpoczęła budowę nowego klasztoru, który miał być domem nowicjatu i zarazem domem rekolekcyjnym. Budowę błogosławił O. Joseph Schweter - redemptorysta i pierwszym sztychem łopaty rozpoczął kopanie fundamentów. W lecie miało z kolei miejsce uroczyste poświęcenie kamienia węgielnego. W niszy poświęconego kamienia złożono i zamurowano zatwierdzoną w 1932 r. „Regułę Sióstr Marianek”, „Zwyczajnik” z 1927 r., a także „Historię Kongregacji Sióstr Marianek” z 1934 r. autorstwa O. Schwetera. Budowę według planów architekta Jana Schlicht’a poprowadzili Alois Petau i mistrz budowniczy Wittig z Barda. Prace ukończono na wiosnę 1940 r. W czasie wojny w budynku znajdowała się szkoła Hitlerjugend i ośrodek szkoleniowy Werewolfu. Po wojnie mieścił się tutaj dom dziecka będący schronieniem dla ok. 100 polskich dzieci z Syberii. Do Jutrzenki siostry powróciły w 1990 roku przejmując dom dziecka, który następnie w 2016 roku został zamknięty. Od tego czasu obiekt funkcjonuje jako dom rekolekcyjno - formacyjny.