NOWOROCZNY ZNACZEK TURYSTYCZNY - MIĘDZYNARODOWY ROK ŚWIATŁA

Za kilka dni minie rok, jak informowaliśmy Was o pierwszym polskim Noworocznym Znaczku Turystycznym. Noworoczny Znaczek Turystyczny Dzisiaj z wielka radością chcielibyśmy oznajmić, że z racji zbliżającego się Nowego Roku, Centrala Znaczków Turystycznych w Polsce wydała drugi już NZT. Najnowszy NZT nawiązuje do Międzynarodowego Roku Światła, który przypada właśnie w 2015 roku. Stąd też symbolika umieszczona na znaczku nawiązuje w pewnym sensie do oficjalnego logo Międzynarodowego Roku Światła. Na znaczku zatem rolę słońca pełni logo ZT z promieniami w postaci flag symbolizujących państwa uczestniczące w projekcie "Znaczki Turystyczne".

W takim razie życzymy wszystkim kolekcjonerom i sympatykom idei ZT światła w mrokach codzienności, jasności na drogach życia, i promieni szczęścia w każdym dniu roku 2015.  

iyl2015 logo1 Światło odpowiedzialne jest za 75% informacji docierających do nas przez zmysły, jest źródłem energii, stoi za niezliczonymi technologiami poczynając od zegarów słonecznych, a kończąc na światłowodach, laserach i procesorach optycznych. Jak powiedział laureat nagrody Nobla Ahmed Zewail „Cywilizacja nie istniałaby bez światła. Zaczynając od światła słonecznego, a kończąc na świetle z laserów, które stało się ważną częścią naszego codziennego życia w skanerach przy kasach w supermarketach, w leczeniu wad wzroku, czy komunikacji elektronicznej przez oceany". Międzynarodowy Rok Światła jest więc doskonałym pretekstem do edukacji społeczeństwa, do podjęcia walki z zanieczyszczeniem świetlnymi i emisją światła sztucznego w niebo. Jest to też ten moment, w którym to my powinniśmy zastanowić się nad rolą światła i jego oszczędzaniem.