Witamy wszystkich w nowym tygodniu i od razu spieszymy z najnowszymi wiadomościami znaczkowymi. Tym razem zapewne wywołamy ogromną radość wśród wielu turystów, bo oto pierwsza w tym roku premiera i znaczek, na który zapewne każdy z Was czekał.

Przenosimy się zatem na Dolny Śląsk, do miejscowości Sobótka, gdzie u stóp Wieżycy i Ślęży zresztą także, znajduje się Dom Turysty PTTK „Pod Wieżycą”. To tutaj właśnie swoje miejsce znalazł najnowszy znaczek, który mamy nadzieję, że już niebawem znajdzie się w Waszych kolekcjach.

Numer tego znaczka jest nieprzypadkowy. Zapewne pamiętacie poprzedni znaczek o tym numerze i obiekt, którego przez lata nie dało się zwiedzać, a który znajduje się dosłownie kilkadziesiąt metrów od miejsca, o którym właśnie piszemy. Uznaliśmy, że czas na drobne porządki i tym samym uporządkowaliśmy sprawę tamtego znaczka, który zniknął z mapy na rzecz obiektu typowo turystycznego, któremu znacznie bliżej do znaczkowej idei. O wspomnianym obiekcie przeczytacie w poniższym opisie, a na podstronie znaczka znajdziecie dodatkowo przydatne linki do stron internetowych. Znaczek od wtorku dostępny będzie w sprzedaży, więc śmiało możecie planować zimowe wyprawy w okolicy Sobótki. Stara wersja znaczka nr 43 jak zwykle do wyczerpania zapasu dostępna jest w centrali.   

DOM TURYSTY PTTK POD WIEŻYCĄ - SOBÓTKA No. 43

Dom Turysty PTTK „Pod Wieżycą” znajduje się w miejscowości Sobótka, w północnej części masywu Ślęży, na Przełęczy pod Wieżycą. Historia Domu Turysty „Pod Wieżycą” rozpoczyna się na początku XX wieku. Wtedy to w obliczu masowego ruchu turystycznego i braku miejsc noclegowych w schroniskach na Ślęży, podjęto decyzję o budowie nowego schroniska u stóp Wieżycy. Nowe schronisko było budynkiem parterowym na kamiennej podmurówce. Od samego początku istnienia było bardzo popularne i stanowiło doskonały punkt wypadowy wycieczek na Ślężę. Po II wojnie światowej schronisko przejął Wrocławski Oddział PTTK, nadając mu za patrona podróżnika i pisarza – Macieja Stęczyńskiego. Przez lata obiekt ten był wielokrotnie modernizowany i przebudowywany. Dziś do dyspozycji turystów jest 50 miejsc noclegowych w pokojach 1, 2, 3, 4-osobowych, a także 2 sale restauracyjne. Mimo upływu lat schronisko nadal cieszy się dużą popularnością turystów spędzających czas na zboczach Ślęży, a także tych zdobywających inne pobliskie szczyty.