Zanim się obejrzeliśmy mamy połowę lutego i co nas niezmiernie cieszy powoli odmarza sektor turystyczny, i coraz częściej można Was spotkać na znaczkowych szlakach. Miniony weekend był pod tym względem wyjątkowy, ale my wierzymy, że możliwości zwiedzania stale będzie przybywać.

A tymczasem mamy dla Was właśnie taką propozycję zwiedzania znaczkowych miejsc i tym razem pomoże nam w tym znaczek okolicznościowy, dzięki któremu możecie trafić do Bielska Podlaskiego. Znaczków można w tym mieście zdobyć kilka, ale ten, który prezentujemy dzisiaj jest nieco inny i opowie Wam historię odzyskania przez Bielsk niepodległości. 

Rocznicę tego wydarzenia będziemy świętowali już jutro, a jednym z elementów upamiętniających ten fakt jest właśnie powstały znaczek okolicznościowy. Wszelkie dane na jego temat znajdziecie klikając w poniższy link. My zaś zapraszamy do Bielska Podlaskiego i będzie nam miło, jeśli podeślecie nam materiał podsumowujący tę wycieczkę. Zwiedzajcie zatem, oglądajcie zabytki i poznawajcie historię miejsc, które przedstawiamy na znaczkach.

ZO - BIELSK PODLASKI - 102 ROCZNICA ODZYSKANIA NIEPODLEGŁOŚCI

Niepodległość dotarła do Bielska z opóźnieniem w stosunku do reszty kraju, gdyż kilkusettysięczne niemieckie wojska okupacyjne wycofywały się z Ukrainy koleją przez Bielsk do Prus Wschodnich, zgodnie z umową zawartą między nowo powstałym Państwem Polskim, a Niemcami, umożliwiającą pokojowe ich odejście, zamiast grożącego zbrojnego marszu na Warszawę. Ostatni żołnierze niemieccy opuścili Bielsk rano, 16 lutego 1919 r. i zaraz potem doszło do przemarszu pododdziału wojsk polskich ulicami miasta. Towarzystwo Ochrony Dziedzictwa Ziemi Bielskiej dzięki wsparciu finansowemu Samorządu Województwa Podlaskiego zrealizowało projekt murala upamiętniającego moment wkroczenia do Bielska (nazwę Bielsk Podlaski wprowadzono dopiero 22 X 1919r.) szwadronu rotmistrza Ludwika Wielowiejskiego z 10 Pułku Ułanów Dywizji Litewsko-Białoruskiej. Działo się to w niedzielę, 16 lutego 1919 r., o godz. 8.00 rano. Był to symboliczny znak ponownego połączenia tych ziem z macierzą. Wykonawcą muralu jest pan Piotr Topczyłko.