Wielkimi krokami zbliża się Regionalne Spotkanie Kolekcjonerów ZT w Kaliszu, w związku z czym spieszymy z informacją o kolejnym znaczku, który zapewne będziecie chcieli zdobyć będąc w tych okolicach.  

Oczywiście jak to zwykle podkreślamy, znaczek jest jedynie dodatkiem do turystycznej aktywności i swego rodzaju pamiątką po odwiedzinach miejsc, które promuje. Dziś zatem za pośrednictwem najnowszego znaczka chcielibyśmy Was zaprosić do Ostrowa Wielkopolskiego, gdzie na skutek poczynionej rewitalizacji oczy turystów cieszy budynek dawnej synagogi będący obecnie centrum kulturowym miasta.

Zachęcamy do zwiedzania tego miejsca, ale i całego miasta, które turystycznych atrakcji ma znacznie więcej. Nie zapomnijcie zostawić po sobie śladu wpisując komentarz na podstronie tego znaczka oraz przesyłając relacje, które zamieścimy na naszym profilu na facebooku. Zaczek, który niniejszym prezentujemy jest już dostępny w sprzedaży. Zachęcamy do zwiedzania, zapoznania się z poniższym opisem, a wszelkie inne ciekawe informacje o synagodze znajdziecie już na miejscu.  

Szczególne podziękowania należą się dla Doroty i Piotra z Ostrowa za gorliwe dzielenie się ideą ZT z zarządcami atrakcji turystycznych tego miasta. Mamy nadzieję, że to nie są ostatnie znaczki z Ostrowa. Dziękujemy!

FORUM SYNAGOGA W OSTROWIE WIELKOPOLSKIM  No. 796

Ostrowska Synagoga wzniesiona została w latach 1857-1860. Kamień węgielny wmurowano 7 kwietnia 1857, wmurowania dokonał rabin z Kępna Mojżesz Stössel. Autorem projektu był mistrz murarski Moritz Landé. Została pobudowana w Śródmieściu, przy ul. Raszkowskiej 21, na północnym skraju dawnej dzielnicy żydowskiej. Należy do najpiękniejszych w Europie tego typu obiektów, wybudowanych w stylu mauretańskim. Po nieznacznych uzupełnieniach formy, dokonanych w 1913 roku, obiekt ten uzyskał kształt architektoniczny, który dotrwał do czasów obecnych. W czasie II wojny światowej Niemcy zlokalizowali w budynku magazyn alkoholu i żywności. Po wojnie pełniła również rolę sklepu meblowego. W latach 2009-2011 obiekt poddano gruntownej renowacji. Od 6 października 2011 roku Forum Synagoga działa jako integralna część Ostrowskiego Centrum Kultury, Samorządowej Instytucji Kultury. Od 1988 roku wpisana do rejestru zabytków.