Całkiem sprawnie dobrnęliśmy do środy, a to znak, że powoli zbliżamy się do weekendu. Wiadomo, weekendy zawsze są fajne, ale żeby jeszcze bardziej Wam umilić ten czas, mamy kolejną znaczkową premierę i zaproszenie na weekendową wyprawę do Wigierskiego Parku Narodowego, aby dokładniej poznać Jezioro Wigry, któremu poświęcono najnowszy znaczek turystyczny.

Prezentowany krążek już w czwartek powinien trafić do punktów sprzedaży, a w piątek będzie tam na pewno. Jeśli więc zaplanujecie zdobycie tego znaczka w weekend, to zdobędziecie go bez problemów. Adresy miejsc sprzedaży jak zwykle wyszczególnione są na podstronie znaczka, do której dostaniecie się albo przez katalog znaczków, albo klikając w poniższy link. 

Warto także zapoznać się z poniższym opisem, który daje solidne podstawy do dalszego zwiedzania, ale nie zapominajcie także o oficjalnych stronach Wigierskiego Parku Narodowego, które są kopalnią wiedzy nt. parku i turystyki w regionie. Zapraszamy zatem do zwiedzania.

JEZIORO WIGRY - WIGIERSKI PARK NARODOWY No. 1293

Jezioro Wigry jest dziesiątym pod względem wielkości (2,2 tys. ha) i piątym co do głębokości (73 m) zbiornikiem wodnym w Polsce. Znajduje się w sercu Wigierskiego Parku Narodowego. Większość jego brzegów otacza Puszcza Augustowska. Zaliczane jest do najcenniejszych przyrodniczo i najpiękniejszych krajobrazowo w naszym kraju. Wigry kształtem przypominają literę „S” i mają bardzo zróżnicowaną linię brzegową. Nazwa jeziora prawdopodobnie wywodzi się z jaćwieskiego słowa „Vingris”, co oznacza wijący się, kręty. Na jeziorze znajduje się 15 wysp oraz liczne są półwyspy. Na najbardziej znanym - Półwyspie Klasztornym znajduje się zabytkowy klasztor pokamedulski, gdzie w 1999 r. odpoczywał papież - św. Jan Paweł II. Zarówno wody, jak i brzegi jeziora są rajem dla wielu gatunków zwierząt. W Wigrach występuje 26 gatunków ryb, w tym słynna sieja i sielawa. W 1975 roku jezioro zostało wpisane na listę najcenniejszych akwenów świata (Projekt „Aqua”).