434Mija tydzień od ostatniej premiery, w związku z czym spieszymy z kolejnymi dobrymi wieściami, które na pewno Was zainteresują.

Otóż już od najbliższej środy tj. od 20 września w sprzedaży dostępny będzie najnowszy znaczek turystyczny przedstawiający wałbrzyską palmiarnię. Znaczki dostęne będą w kasie biletowej, natomiast o samej palmiarni  już teraz możecie przeczytać w poniższym opisie.

Zapraszamy zatem do Wałbrzycha, szczególnie teraz gdy aura mało sprzyjająca, bo w palmiarni choć na chwilę znów będzie wszystkim ciepło i przypomną się minione wakacje.

PALMIARNIA W WAŁBRZYCHU  No. 434

Palmiarnia w Wałbrzychu powstała z inicjatywy ostatniego przedstawiciela rodu Hochbergów na Zamku Książ – Jana Henryka XV z myślą o jego małżonce, która była miłośniczką pięknych roślin. Za okres powstania palmiarni przyjmuje się lata 1911-1913 przy czym niektóre źródła mówią też o latach 1908-1911. Nie zmienia to jednak faktu, że jest to jeden z najstarszych tego typu obiektów w Polsce. Palmiarnia w Wałbrzychu na powierzchni ok. 1900 m2 prezentuje tropikalne rośliny z całego świata. Kolekcja ta obejmuje ponad 250 gatunków roślin pochodzących z różnych stref klimatycznych. W alei palmowej zobaczyć można ponad 120 – letnie okazy palmy daktylowej osiągające wysokość 12 metrów. Gratką dla zwiedzających jest też jedyna w Polsce stała wystawa Bonsai prezentująca liczne okazy miniaturowych drzewek, wśród których najstarszym okazem jest ponad 200-letni jałowiec. Ciekawostką może być również budulec, którym wyłożono wnętrze palmiarni tworząc z niego groty, wodospady oraz ściany z kieszeniami dla roślin. Materiał ten to tuf wulkaniczny będący zastygłą lawą wulkanu Etna.