Mamy dla Was jeszcze jedną znaczkową premierę i tym razem przenosimy się na terytorium województwa lubelskiego, a dokładnie 20 kilometrów na południe od Biłgoraja, do miasta Tarnogród. 

Jak już zauważyliście w tytule widniejącym na znaczku, Tarnogród to stolica wiejskich teatrów, ale też miejscowość słynąca z sejmików teatralnych. Ich historia jest długa i niezwykle ciekawa, a przy okazji można się dowiedzieć interesujących faktów o samym Tarnogrodzie. Miasto to ma bowiem wiele do zaoferowania i na pewno się o tym przekonacie, gdy tylko je odwiedzicie. A taką możliwość pojawi się już w najbliższy weekend. Jeśli zerkniecie na stronę internetową Tarnogrodzkiego Ośrodka Kultury, to zobaczycie, że w niedzielę odbywać się będą uroczystości związane z 41. rocznicą  wprowadzenia stanu wojennego i wtedy właśnie, czyli 18 grudnia, znaczek zostanie wprowadzony do obiegu. Zapraszamy zatem do Tarnogrodu i jak zwykle czekamy na relacje ze znaczkowego szlaku.

TARNOGRÓD - STOLICA TEATRU WIEJSKIEGO No. 1206

Tarnogród to urokliwe miasteczko na Płaskowyżu Tarnogrodzkim. Miasto pogranicza kultur i religii, krzyżujących się szlaków wędrownych, ciągle przyciągające turystów swoją niezwykłością. Wśród miejsc, które można polecić turystom, na uwagę zasługuje Tarnogrodzki Ośrodek Kultury będący tętniącą życiem wizytówką miasta. Miejsce to od wielu lat przyciąga mieszkańców oraz miłośników teatru z całego kraju. Obiekt powstał przez pomyłkę, z czasem przeobrażając się w Wiejski Dom Kultury. Tarnogrodzki ośrodek stał się znany w kraju. W 1967 r. został założony Amatorski Zespół Teatralny, a w roku 1964 Tarnogród staje się stolicą Teatru Wiejskiego. Tu od 1975 r. odbywają się Międzywojewódzkie Sejmiki Wiejskich Zespołów Teatralnych, a od 1984 r. Ogólnopolskie Sejmiki Teatrów Wsi Polskiej. Czym są sejmiki? Sejmiki to unikatowe przedstawienia ilustrujące zwyczaje, obrzędy doroczne, rodzinne, prace polowe i domowe. Podczas sejmików widz ma możliwość poznania tradycji i obrzędów z różnych regionów Polski. Sejmik ma na celu ocalenie od zapomnienia obrzędy i zwyczaje.