Drodzy Kolekcjonerzy, poniżej publikujemy teksty długoletniej kolekcjonerki Znaczka Turystycznego, która pragnie się dzielić swoją pasją oraz informuje o aktualnych imprezach w miejscach, gdzie już znaczek występuje. Zachęcamy, zwłaszcza teraz w sezonie turystycznym, do dzielenia się swoimi wrażeniami z poznawanych miejsc a także do robienia fotografii, które potem będziemy mogli zamieszczać na naszych stronach internetowych.

501

Znaczek Turystyczny zachęca kolekcjonerów i nie tylko, do odwiedzenia Orawskiego Parku Etnograficznego w Zubrzycy Górnej - Nr Znaczka 501).  Skansen ten położony jest malowniczo u stóp Babiej Góry. Pokazuje budownictwo i kulturę mało znanego w Polsce regionu – Orawy.  Za datę założenia Muzeum przyjmuje się rok 1955 r. Park Etnograficzny oferuje prócz ekspozycji stałej, wystawy czasowe, lekcje muzealne, a także prawie comiesięczne imprezy towarzyszące, wykorzystujące często parkowy charakter Muzeum.

29 lipca w Skansenie odbędzie się coroczna impreza etnograficzno - folklorystyczna Święto Borówki, która zawsze przyciąga wielu turystów, a także ludność miejscową. Uczestnicy będą mieli okazję do zapoznania się z orawskimi zwyczajami i tradycją. W tym dniu zubrzyckie Muzeum staje się prawdziwą orawską, tradycyjną wsią, pachnącą pieczonym na blasze podpłomykiem, kawą zbożową, pitnym miodem…

Ponadto wszystkim przypominamy, że w najbliższej okolicy Muzeum można jeszcze zdobyć inne znaczki w tym: 059 w schronisku na Hali Krupowej, 062 w schronisku na Markowych Szczawinach, 548 skansen w Sidzinie (oddział Orawskiego Parku Etnograficznego w Zubrzycy Górnej).

502

Wykorzystując znakomitą wakacyjną aurę, zapraszamy Wszystkich do zwiedzenia Muzeum Wsi Radomskiej (Znaczek Turystyczny nr 502). Jest to jeden z dwudziestu kilku tak dużych skansenów w Polsce. Został utworzony w 1976 roku. Na powierzchni 32 hektarów znajduje się tu ponad 60 obiektów dawnego budownictwa wiejskiego (chałupy, dwory, kościół, budynki gospodarcze, kuźnie i wiatraki). Muzealne budynki zostały wkomponowane w typowy dla południowego Mazowsza krajobraz. Zabudowa Parku Etnograficznego zorganizowana jest w dużej części nad jeziorkiem, nad którym góruje wieża widokowa. Groblą poprowadzono drewniany pomost, którym można pospacerować wśród podmokłych szuwarów wsłuchując się w odgłosy ptactwa. Wiejski krajobraz skansenu uzupełniają przydrożne krzyże, kapliczki, przydomowe ogródki i sady z ulami. Muzeum posiada również 16000 eksponatów ruchomych, wśród których na szczególną uwagę zasługują kolekcje: pojazdów, maszyn rolniczych, naczyń miedzianych, uli i narzędzi pszczelarskich, tkanin i sztuki ludowej.

Już w niedługim czasie, bo 05.08.2012 r., szczególnie polecamy imprezę plenerową - Rodzinna niedziela w skansenie „Żniwa”. Będzie to prezentacja prac polowych oraz zwyczajów związanych z okresem żniw.

Więcej informacji na stronie Muzeum Wsi Radomskiej: www.muzeum-radom.pl

Agata z awteam