Prognozy pogody na zbliżający się weekend nie są zbyt optymistyczne, ale my postaramy się wyciągnąć Was z domów i zachęcić do wędrówek znaczkowymi szlakami. Tym razem pretekstem do wycieczki niech będzie najnowszy znaczek turystyczny przedstawiający Zamek Krzyżtopór w Ujeździe. 

Pisaliście nam o tym miejscu od wiosny, kiedy powstał znaczek w Osadzie Neolitycznej w Kopcu i oto dziś marzenie wielu turystów się ziściło. Mamy więc nadzieję, że wykorzystacie ostatnie chwile jesieni na zdobycie tego znaczka i poznanie obiektu na nim pokazanego.

Znaczek w Ujeździe powinien być dostępny od czwartku 17 listopada, ale jak zwykle planując wizytę, warto pozostawić jeszcze ten jeden dzień marginesu. Nam nie pozostaje zatem nic innego jak raz jeszcze zaprosić Was do zwiedzania Zamku Krzyżtopór, dzielenia się z nami wrażeniami z tej wizyty w mediach społecznościowych, a po wizycie zostawienia komentarza na podstronie znaczka. 

ZAMEK KRZYŻTOPÓR W UJEŹDZIE No. 1193

Zamek Krzyżtopór w Ujeździe to obecnie jedna z największych budowli w Polsce, zachowanych w stanie trwałej ruiny. Został wybudowany w latach 1621 – 1644 jako rezydencja magnacka wojewody sandomierskiego Krzysztofa Ossolińskiego w stylu palazzo in fortezza. Przez lata obrósł w legendy, które echem rozchodzą się po świecie i przyciągają do Ujazdu tysiące turystów. Najpopularniejsza z nich mówi jakoby plan budowli miał odpowiadać kalendarzowi - znajdowały się w nim 4 wieże (cztery pory roku), 12 sal wielkich (miesiące), 52 pokoje (tygodnie) i 365 okien (ilość odpowiadająca dniom roku). Obecnie, mimo, że już jako ruina, Zamek Krzyżtopór nadal zachwyca każdego odwiedzającego. Od końca lat dziewięćdziesiątych obiekt jest udostępniony do zwiedzania, a w 2018 roku uzyskał status Pomnika Historii. Instytucja Kultury powołana do opieki nad obiektem, dba by zamek nie popadł w zapomnienie. W sezonie turystycznym organizowanych jest wiele wydarzeń mających na celu popularyzowanie historii i promowanie regionu.