NZT 2020Noworoczne Znaczki Turystyczne pierwotnie były czymś w rodzaju "kartki świątecznej" zastępującej tradycyjną formę życzeń wysyłanych w tym czasie na święta. Tak było m.in. w Czechach i na Słowacji, natomiast u nas NZT stał się swego rodzaju przesłaniem oraz impulsem do poznania wybitnych postaci czy wydarzeń. 

Kontynuując tradycję wydawania Noworocznych Znaczków Turystycznych przedstawiamy Wam znaczek, który towarzyszyć nam będzie w nadchodzącym 2020 roku. Podkreślamy przy tym przede wszystkim turystyczny charakter tego znaczka, proponując nie tylko dokładne poznanie patrona roku, ale także miejsc z nim związanych, a tych w naszym kraju jest wiele.

Przypominamy, że wyznacznikiem tego jaki motyw w danym roku znajdzie się na NZT jest rozporządzenie Sejmu RP. Dalszy wybór uzależniony jest od wielu innych, głównie technicznych czynników i nie ukrywamy, że tym razem wybór wcale nie był łatwy. Mamy nadzieję, że dla wielu z Was będzie to kolejny niezwykle ciekawy znaczek oraz urozmaicenie już istniejącej kolekcji NZT. 

NOWOROCZNY ZNACZEK TURYSTYCZNY

Noworoczny Znaczek Turystyczny wydany w roku 2020 roku upamiętnia postać świętego Jana Pawła II i jego 100. rocznicę urodzin, która przypada w maju 2020 roku. Znaczek ma przede wszystkim przypominać o roli Jana Pawła II w budowaniu jedności Europy i dążeniu do wyzwolenia narodu spod komunistycznego panowania. Uchwałą z dnia 13 czerwca 2019 Sejm RP zdecydował o ustanowieniu roku 2020 rokiem świętego Jana Pawła II, hetmana Stanisława Żółkiewskiego i Romana Ingardena. Jan Paweł II to nie tylko postać historyczna, papież, ksiądz czy naukowiec, ale przede wszystkim wybitny Polak oraz pielgrzym i turysta, zakochany w Ojczyźnie, do której chętnie wracał i w której odpoczywał podczas górskich wycieczek czy spływów kajakowych. Mamy nadzieję, że wybranie Jana Pawła II na patrona roku pozwoli lepiej poznać tę niezwykłą postać, ale i miejsca z nim związane.