Jako kolejną turystyczną propozycję przedstawiamy Kościół św. Mateusza w Opalenicy. Być może przy okazji VII Ogólnopolskiego Spotkania Kolekcjonerów ZT w Nowym Tomyślu mieliście okazję odwiedzić ten obiekt, a na pewno spoglądaliście na kościół podczas krótkiej wycieczki i prezentacji gmachu Urzędu Miejskiego, który znajduje się vis-à-vis świątyni. 

Dziś zatem taki znaczek i kolejna okazja, by raz jeszcze odwiedzić Opalenicę. Zresztą jeśli się uważnie rozejrzycie, to w mieście tym odnajdziecie jeszcze kilka niezwykle ciekawych obiektów, zatem na pewno każdy znajdzie tu coś dla siebie. A tymczasem poniżej krótka informacja o kościele. Znacznie szerszą charakterystykę znajdziecie w nagraniu dołączonym do znaczka (właśnie nad tym pracujemy).  

KOŚCIÓŁ ŚW. MATEUSZA W OPALENICY  No. 940

Kościół parafialny pw. św. Mateusza w Opalenicy znajdujący się przy ul. Farnej został fundowany przez Jana Opalińskiego i wzniesiony ok. 1518 roku. Stanowi on przykład gotyckiej architektury sakralnej. Na uwagę zasługuje barokowe wnętrze kościoła m.in.: sklepienie prezbiterium i ołtarz główny. W wykonanym przez włoskich mistrzów ołtarzu znajduje się obraz św. Mateusza namalowany w 1749 r. przez Wacława Graffa. W 2001 roku została dobudowana przy kościele wolnostojąca dzwonnica, o wysokości ok. 18 m., nawiązująca stylem do świątyni i zwieńczona na szczycie krzyżem. Rok później umieszczono w dzwonnicy 3 dzwony jubileuszowe: dzwon patrona parafii św. Mateusza, dzwon św. Maksymiliana Kolbe oraz dzwon św. Antoniego z Padwy. Każdy z nich jest opatrzony herbem miasta Opalenica, a równo o 12.00 można usłyszeć wygrywany hejnał miejski.