W sierpniu 2022 roku odświeżyliśmy temat zaznaczeniówek, ponieważ co jakiś czas pytacie nas w jaki sposób wejść w ich posiadanie i do czego służą te kartoniki.

Dziś w ramach przypomnienia wracamy do tematu i przy okazji ogłaszamy pewną akcję. 

Przechodząc do sedna sprawy, zaczniemy od tego, czym są owe kartoniki mylone z zakładkami. To zaznaczeniówki, czyli takie wizytówki, za pomocą których możecie poprosić zarządcę danego miejsca turystycznego o wprowadzenie znaczka (można do tego dołączyć naszą ulotkę).

Jedna strona zaznaczeniówki jest zadrukowana, na drugiej możecie napisać krótki tekst, a nawet przybić swoją turystyczną pieczątkę.

W czasach kiedy znaczki w Polsce się rozkręcały, zaznaczeniówki masowo doręczano do turystycznych atrakcji i jeszcze teraz zdarza się, że ktoś nam o nich wspomina przy okazji wprowadzania nowego znaczka. Na zaznaczeniówkach najczęściej wpisywało się prośbę o wdrożenie znaczka, ale równie często były tam też podziękowania. Turyści pisali m.in. tak:

- świetne miejsce godne znaczka turystycznego, bardzo prosimy o jego wprowadzenie,

- dziękujemy za pokazanie pięknej wystawy i prosimy o znaczek turystyczny w tym muzeum,

- byłoby pięknie, gdybyście mieli Państwo u siebie ZT

- zachęcamy do ogólnopolskiej gry turystycznej i wdrożenie u siebie znaczków turystycznych, wrócimy z chęcią ponownie,

Główny przekaz zaznaczeniówki to: „Byliśmy tu... w poszukiwaniu Znaczka Turystycznego. Zaznacz się, a na pewno tu wrócimy”, pozostałe formy przekazu zależą już tylko od pomysłowości turysty/kolekcjonera.

Zaznaczeniówki będzie można zostawiać w miejscach, które Waszym zdaniem zasługują na własny znaczek turystyczny, a jeszcze go nie mają. Być może dzięki temu uda się dotrzeć do takich miejsc, w których jeszcze o znaczkach nie rozmawialiśmy. Teraz kiedy zbliżają się wakacje i masowo ruszycie na turystyczne szlaki, osobiście będziecie mogli pomóc w rozszerzaniu znaczkowej idei. Pamiętajcie też o tym, że warto dodatkowo zainteresować rozmówcę i pokazać czym są znaczki oraz o nich opowiedzieć. Zaznaczeniówki będziemy wysyłali jedynie z zamówieniami (samych zaznaczeniówek nie będziemy wysyłali). Najlepiej jednak byście przy składaniu zamówienia wyraźnie dali znać, że je potrzebujecie. W ten sposób kartoniki trafią tylko do osób, które rzeczywiście zamierzają włączyć się w akcję i pomóc w tworzeniu nowych znaczków.

A kiedy już odwiedzicie jakieś miejsce bez znaczka, w którym zostawicie zaznaczeniówkę i opowiecie o znaczkowej idei, pochwalcie się tym publikując post na Facebooku, pokazując dane miejsce i wpisując w treści relacji hasztag #znaznaczsie2023 oraz oznaczając nasz profil @ZnaczkiTurystyczne Nam pomoże to w śledzeniu zgłoszeń, a Wam da podgląd miejsc gdzie warto pytać o znaczki. Całkiem możliwe, że akcję rozszerzymy o pewien bonusik, nad którym aktualnie pracujemy.