480Zaczynamy kolejny, przedostatni już tydzień tego roku i jak zwykle mamy dla Was bardzo interesującą wiadomość w postaci znaczkowej premiery. 

Tym razem nietypowo, bo wizerunku krowy na znaczku turystycznym jeszcze nie mieliśmy, ale jak to mawiają, zawsze musi być ten pierwszy raz. A skoro jest krowa to musi być też mleko, a nawet Muzeum Mleka, do którego za pośrednictwem tego znaczka chcemy Was zaprosić. Oczywiście wspomniane powyżej muzeum znajduje się w Grajewie, a prezentowany dzisiaj znaczek w sprzedaży będzie dostępny od 2 stycznia 2018 roku. Zapraszamy do Grajewa, a za udział w powstaniu tego znaczka serdecznie dziękujemy Mariuszowi. Pamiętajcie Wy także możecie współtworzyć znaczki - wystarczą chęci.

MUZEUM MLEKA W GRAJEWIE  No. 480

Centrum Tradycji Mleczarstwa – Muzeum Mleka w Grajewie powstało w 2016 roku i jest jedyną tego typu placówką w Polsce. Jest to obiekt multimedialny dzięki czemu z jednej strony umożliwia pozyskanie wiedzy, a z drugiej – daje zabawę dzieciom, ale także osobom dorosłym. Ekspozycja podzielona jest na konkretne strefy opowiadające o mleku oraz tradycji jego przetwórstwa. Odwiedzając każdą z nich można poznać wiele ciekawych informacji na temat mleka i jego roli w historii i współczesnym świecie. Dzięki aplikacjom i odpowiednio dobranym interaktywnym zadaniom możliwe jest na przykład prześledzenie drogi jaką pokonuje mleko w drodze do odbiorcy, możliwe jest także poznanie tajemnic powstawania dziur w serze lub poznanie tajemnicy koloru mleka. Początkiem mlecznej historii w muzeum jest łąka. Dalej przez strefę historii i kultury można dotrzeć do obory, by ostatecznie poprzez wizytę m.in. w laboratorium poznać proces produkcyjny i drogę jaką odbywa mleko, począwszy od indywidualnego rolnika, aż do odbiorcy. Muzeum promuje Grajewo i cały region Podlasia jako stolicę polskiego mleczarstwa jest też jedną z ciekawszych atrakcji turystycznych na mapie regionu.