Znaczek, który dziś chcemy Wam pokazać jeszcze nie został wysłany do swojego miejsca docelowego, ale z racji tego, że zbliżają się święta już dzisiaj wstawiamy informację o tej nowości. Mamy nadzieję, że zaraz po świętach krążek pojawi się w sprzedaży i jeśli tylko ktoś znajdzie czas na wycieczkę (o ile będą takie możliwości), będzie mógł go zdobyć w jednym z dwóch punktów sprzedaży. Powstanie tego znaczka to zasługa Macieja, któremu w tym miejscu serdecznie dziękujemy za pomysł i odpowiednie działania promujące znaczkową ideę.

To kolejny ze znaczków o tematyce historycznej, a jakiego wydarzenia dotyczy dowiecie się z poniższego opisu. Niestety tutaj jesteśmy ograniczeni wielkością opisu, dlatego wszystkich zainteresowanych obszernym opisem już teraz odsyłamy do audioprzewodnika, który pojawi się w ciągu kilku tygodni. Tam też znajdziecie więcej faktów o wspomnianej I wojnie światowej, starciu w Iłowie i jego okolicach oraz o samej Gminie Iłów.

Mamy nadzieję, że kolejny raz za pośrednictwem znaczków turystycznych będziecie mogli poznać ciekawe historycznie tereny i historie z nimi związane. Warto na poszukiwanie takich faktów poświęcić nieco czasu, bo przecież znaczek turystyczny to nie tylko pamiątka, ale przede wszystkim drogowskaz pokazujący nam godne uwagi miejsca i wydarzenia oraz sposób na przyswojenie dodatkowej wiedzy.

GMINA IŁÓW NA SZLAKU WIELKIEJ WOJNY  No. 1050

Wielka Wojna dotarła na tereny Iłowa w październiku 1914 r., a najkrwawsze walki toczyły się w nocy z 4 na 5 grudnia 1914 r. Tyraliery niemieckich żołnierzy próbowały zdobyć Iłów niespodziewanie ostrzelani przez Rosjan z broni maszynowej. Wielokrotne próby ataku niemieckich wojsk zakończyły się fiaskiem. Narastał chaos. Rosjanie okrążyli Iłów. Niemcom kończyła się amunicja, toczyła się walka na śmierć i życie. 8 grudnia Niemcy ponownie przystąpili do ataku. 14 grudnia Rosjanie opuścili Iłów. Była to jedyna wojna, podczas której nieprzyjaciół grzebano we wspólnych mogiłach i nikt ze zwycięzców nie deptał krzyży, ani nie równał nagrobków z ziemią. Iłowski cmentarz wojenny powstał w 1917 roku. Spoczęło na nim 141 żołnierzy niemieckich oraz 13 żołnierzy rosyjskich. Na wysokości wsi Obory znajduje się kolejna nekropolia z walk grudniowych 1914 roku. Spoczęło w niej 164 żołnierzy niemieckich. Na zachód od drogi Wszeliwy-Załusków znajduje się cmentarz kryjący szczątki 503 żołnierzy armii rosyjskiej i 510 żołnierzy armii niemieckiej. Znaczek turystyczny upamiętnia wszystkie ofiary poległe na ziemi iłowskiej - żołnierzy i ofiary cywilne.