ZĄBKOWICE ŚLĄSKIE - RATUSZ No. 134134

Pozostając przy Dolnym Śląsku, dzisiaj chcielibyśmy zaprezentować znaczek przedstawiający budynek ratusza w Ząbkowicach Śląskich. Jest to tym samym drugi znaczek jaki można zdobyć przy okazji pobytu w Ząbkowicach.

Szczególne podziękowania kierujemy tym samym do pani Joli i pana Piotra, dzięki którym prezentowany znaczek istnieje.

Pierwsza wzmianka dotycząca ząbkowickiego ratusza pochodzi z pierwszej połowy XIV wieku. Już wtedy był to budynek murowany i posiadał także wieżę, pod którą mieściło się wówczas więzienie. Na przestrzeni wieków, głównie za sprawą kilku pożarów i najazdu husytów ratusz kilkakrotnie był odbudowywany. Obecna budowla ratusza pochodzi z lat 1862 – 1864 i jest to szósty obiekt stojący w tym miejscu. Wieża ratuszowa ma 72 metry wysokości i wyraźnie góruje nad miastem będąc jednocześnie charakterystyczną jego budowlą. We wnętrzu wieży znajdują się dzwony wybijające kwadranse i godziny. Wnętrze ratusza wyróżnia się ciekawym układem przestrzennym i oryginalną klatką schodową, a także bogatym zdobieniem. Obecnie w Ratuszu mieści się Urząd Stanu Cywilnego i Biblioteka Publiczna Miasta i Gminy.

GPS: 50.58887, 16.811447,  Miejsce sprzedaży: Sklep wielobranżowy, ul. Rynek 33, czynny 5-20, w soboty 5-19, niedziele 8-15