345Wśród wielu ciekawych z turystycznego punktu widzenia miejsc, bardzo często pojawiają się obiekty o znaczeniu sakralnym. Nie ma się zatem czemu dziwić bowiem to część naszego dziedzictwa narodowego, nierozerwalnie związanego z historią narodu. A jak do tego mają się Znaczki Turystyczne ? Ano mają się tak, że najczęściej to właśnie one przedstawiają takie właśnie miejsca, czasem słynne i znane wszystkim, a czasem zupełnie nieznane perełki schowane gdzieś i znane tylko miejscowym. 

Dziś prezentujemy dzwonnicę z Zębowa położonego nieopodal Lwówka w Wielkopolsce. Zachęcamy do wczytania się w historię obiektu (obszerny opis w linku na karcie znaczka). A znaczek już od dzisiaj dostępny jest w sprzedaży w Zębowie. Wszystkie informacje znajdziecie po kliknięciu w poniższy link.

DZWONNICA ŚW. JANA NEPOMUCENA W ZĘBOWIE  No. 391

W 1910 roku Jan Klić, w dowód wdzięczności za uzdrowienie ciężko chorej córki, wybudował postument, we wnętrzu którego umieścił scenę objawienia Matki Bożej św. Bernadecie z Lourdes. Figurę wyrzeźbił z lipowego drewna, a nad grotą zawiesił dzwon, nad którym umieszczona została figura św. Jana Nepomucena. Odtąd miejsce to nazywane jest dzwonnicą św. Jana. Przed powstaniem parafii w Zębowie dzwon ten trzy razy dziennie dzwonił na „Anioł Pański”. Po dzień dzisiejszy, dzwonnica oznajmia śmierć mieszkańców wsi lub obwieszcza ważne momenty dla miejscowej parafii. Na dzwonie odlano napis "Soli Deo Gloria – Maria 1910", co potwierdza datę powstania dzwonnicy. W czasie II wojny światowej Niemcy zrabowali obydwie figury, a dzwon chcieli przetopić na pociski. Dzwon jednak, jako jedyny w okolicy, ocalał dzięki wstawiennictwu miejscowego Niemca Adolfa Poschwalda, który przekonał niemieckiego sołtysa wsi, że dzwon jest bardzo potrzebny do ogłaszania alarmów i pożarów. Podobno dzwon zadzwonił tylko trzy razy, kiedy to samoloty alianckie leciały na bombardowanie Poznania. Po wojnie wiele figur odnaleziono w kościele parafialnym we Lwówku, który służył Niemcom jako magazyn. Nigdy nie odnaleziono figur z dzwonnicy św. Jana. Kilka lat temu w ramach programu „Odnowa wsi Zębowo” dzwonnica została gruntownie wyremontowana (z wyjątkiem opoki dzwonnicy zbudowanej ze skał rudy żelaza, która pozostała nietknięta). Przez lata dzwonnicą opiekowali się społecznie mieszkańcy Zębowa, natomiast od wielu już lat dzwonnicą opiekuje się rodzina Państwa Kaczmarków.